"Z płonącego Wschodu" - Ferdynand Goetel

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 09:06
15 maja minęła 135. rocznica urodzin Ferdynanda Goetla. Przyszedł na świat w Suchej Beskidzkiej, studiował architekturę w Wiedniu, czynnie uprawiał taternictwo. Ferdynand Goetel należał do najwybitniejszych i najpopularniejszych twórców w okresie dwudziestolecia międzywojennego. 
Ferdynand Goetel  polski prozaik, dramatopisarz, publicysta, scenarzysta i działacz polityczny
Ferdynand Goetel – polski prozaik, dramatopisarz, publicysta, scenarzysta i działacz politycznyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Był prozaikiem, publicystą, autorem reportaży i książek podróżniczych, scenarzystą, dziennikarzem, m.in. redaktorem naczelnym "Przeglądu sportowego", prezesem polskiego Pen-Clubu. Prześladowany przez władze komunistyczne za głoszenie prawdy o zbrodni katyńskiej, musiał uciekać z kraju i do końca życia mieszkał na emigracji. Zmarł w 1960 roku w Londynie.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

W Polsce nie tylko książki tego pisarza, ale nawet samo nazwisko Ferdynanda Goetla było objęte najściślejszymi zapisami cenzury. Dopiero po 1989 roku w Polsce zaczęto wznawiać przedwojenne publikacje Ferdynanda Goetla, pojawiły się krajowe wydania jego książek emigracyjnych, zaczęły się ukazywać "Dzieła wybrane" pisarza.

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Ferdynanda Goetla w Dwójce przypomnieliśmy audycję z roku 2010. Pisarza wspominała jego córka Elżbieta Goetel-Dąbkowska, a o biografii i twórczości Goetla opowiadali historycy literatury, edytorzy jego twórczości profesor Maciej Urbanowski oraz prof. Krzysztof Polechoński.

Fragmenty książek Ferdynanda Goetla przeczytał Mariusz Benoit.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Dorota Gacek

Data emisji: 18.05.2025

Godz. emisji: 11.00

Czytaj także

Prof. Tadeusz Sławek: radio jest dla mnie koniecznością

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 21:35
- Jestem z pokolenia nietelewizyjnego. Za to radio zawsze było dla mnie ważnym medium, ja i moja rodzina wychowaliśmy się przy radiu - mówił w Dwójce profesor Tadeusz Sławek, literaturoznawca, poeta, tłumacz, eseista i były rektor Uniwersytetu Śląskiego.
rozwiń zwiń