X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Terlecki: dokumenty zawsze mnie niepokoiły

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 10:00
- Ten niepokój prowadził mnie do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego dany dokument sporządzono - mówił w wywiadzie prof. Władysław Terlecki, autor powieści historycznych, dramaturg i scenarzysta filmowy, którego 80. rocznica urodzin przypada w tym roku.
Audio
  • O twórczości literackiej prof. Władysława Terleckiego rozmawiają prof. Andrzej Mencwel, Michał Komar i Leszek Bugajski (Dwójka/Tygiel literacki)
Władysław Terlecki, 1996 r.
Władysław Terlecki, 1996 r.Foto: PAP/CAF Filip Mille

Prof. Terlecki wspominał, że bardzo zaskoczyły go na przykład akta dotyczące procesu Romualda Traugutta. - W śledztwie potrzebowano odpowiedzi bardzo precyzyjnych, w związku z czym musiał być obecny urzędnik, który jak magnetofon zapisywałby odpowiedzi przesłuchiwanego. I nagle, zdumiony, przeglądając te akta, usłyszałem głosy ludzi tamtej epoki - opowiadał prof. Terlecki.

- W powieściach Terleckiego historia nie jest czynnikiem pozaświatowym, zewnętrznym. Istnieje w ludziach i to w niej podejmują oni decyzje. Autor historię spsychologizował i nadał jej wymiar indywidualny - powiedział w "Tyglu literackim" prof. Andrzej Mencwel, historyk literatury, eseista i antropolog kultury. Podkreślił, że dziś literatura historyczna jest inna, za bardzo uproszczona. - Pisarstwo historyczne, jakie uprawiał Terlecki, musi wrócić - mówił. Z jego opinią zgodził się Leszek Bugajski, krytyk literacki. - Dziś powieść historyczna jest obiektem zabawy - ubolewał.

Leszek Bugajski był zdania, że w powieściach to nie historia była dla Władysława Terleckiego najważniejsza. - Nie pisał o historii, tylko o ludzkich postawach - powiedział. Wyjaśnił też, na czym, według niego, polega wielkość pisarstwa prof. Terleckiego. - Zadawał niewygodne pytania, i to zarówno cenzurze panującej w PRL, jak i episkopatowi polskiemu. Dlatego tak cenię to, co napisał - oświadczył drugi gość "Tygla literackiego".

Władysław Terlecki znany jest przede wszystkim jako autor powieści i opowiadań związanych tematycznie z powstaniem styczniowym ("Spisek", "Dwie głowy ptaka", "Powrót z carskiego sioła", "Rośnie las", "Lament").
Pisarz od 1966 do 1981 roku prowadził w Polskim Radiu dwa autorskie cykle audycji literackich Programu 2: "Wspominamy debiuty" i "Prozatorskie początki". Wierzył w siłę polskiej literatury i dążył do jej upowszechniania (podobno czytał wszystko, co ukazywało się na rynku). Promował zwłaszcza te pozycje literackie, które określa się jako niszowe i które bez jego rekomendacji mogły ujść uwagi czytelnika
W dyskusji o twórczości Władysława Terleckiego udział wziął również Michał Komar, publicysta i autor scenariuszy. W 1981 roku przeprowadził on z prof. Terleckim wywiad, którego fragmenty w audycji zaprezentowano.
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 06:09
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 156 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Szczepański doskonalił się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:35
- Miał wielkie cele, a jednocześnie charakteryzowały go skromność, wstydliwość. Dobierał takie środki wyrazu, które nie wskazywały na autora, a na przedmiot. Wyróżniało się tym. Zawsze stawiał siebie poza blaskiem reflektorów - wspomina Andrzej Werner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Brzozowski - niepokojący, gigantyczny umysł

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 10:41
- Pozostawił po sobie świadectwo niezwykłej osobowości, świadectwo stwarzania siebie - mówił w Dwójce o Stanisławie Brzozowskim, filozofie, pisarzu, krytyku kultury, prof. Andrzej Mencwel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Iksowie" - kontrowersyjna opowieść węgierskiego "polakożercy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 10:15
Gdy w 1981 roku ukazała się ta książka, jej autora oskarżono w Polsce o szarganie naszych świętości narodowych. Odebrano mu stypendium i zabroniono przyjeżdżać... - Z powodu "Iksów" stracił w Polsce przyjaciół - mówił w Dwójce tłumacz Mieczysław Dobrowolny.
rozwiń zwiń