Gustaw Herling-Grudziński. Jeden z największych stylistów w literaturze polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:38
- Jest taka uwaga zanotowana przez samego Herlinga, że Gombrowicz miał sprawić mu ogromną przyjemność, wypowiadając komplement, że pisze on po polsku najwspanialej ze wszystkich pisarzy emigracyjnych - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, badacz twórczości pisarza.
Audio
  • Inauguracja Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Strefa literatury/Dwójka)
 -
Густав Херлинг-Грудзиньский Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Gustaw Herling Grudziński 1200.jpg
Willa Ruffo. Neapolitański dom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

W pierwszej w nowym roku audycji "Strefa literatury" zainaugurowaliśmy na antenie Dwójki Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 20 maja tego roku minie setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Z tego powodu Sejm ustanowił rok 2019 rokiem właśnie autora "Innego świata".

Życie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rozpięte jest na całym wieku XX, naznaczonym granicznym znamieniem totalitaryzmów - urodził się w dwudziestoleciu międzywojennym, przeżył pożogę wojenną, doświadczył emigracyjnej tułaczki, a także poznał świat odrodzony po upadku żelaznej kurtyny. W totalitarnej zawierusze zrodził się Herling-Grudziński pisarz, kronikarz egzystencjalnej obcości w sytuacjach granicznych.

- Herling dlatego jest pisarzem ważnym w polskiej kulturze czy w ogóle w literaturze europejskiej, że pisał o sprawach uniwersalnych. Pozostawił w sumie niedużo utworów, ale każdy z nich jest zjawiskiem niezwykłym. Mamy zatem jedną z najważniejszych książek na temat łagrów sowieckich - "Inny świat", mamy absolutnie unikalny "Dziennik pisany nocą", no i wreszcie dwie ostatnie części jego twórczości: opowiadania i ogromny zespół jego rozproszonych tekstów publicystycznych i literackich, w tym chyba najwybitniejsza w literaturze polskiej część poświęcona literaturze rosyjskiej - "Upiory rewolucji" oraz jego ogromna twórczość epistolarna, korespondencja, którą będziemy poznawać przez lata, jeśli nie dekady - wymieniał prof. Bolecki.

Czy Herling-Grudziński kamuflował swoją biografię? O tym w nagraniu audycji, w której usłyszeć można było również archiwalne wypowiedzi samego pisarza oraz historyk literatury Ewy Bieńkowskiej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Anna Sieradzan

Goście: prof. Zdzisław Kudelski (historyk literatury) i prof. Włodzimierz Bolecki (historyk literatury, krytyk literacki).

Data emisji: 6.01.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/jp

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziennik Herlinga-Grudzińskiego jest jego listem w butelce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:55
- Te zapiski powstały w jednym z najtrudniejszych momentów życia pisarza. Przebywa wówczas w Monachium i wtedy dowiedział się o samobójstwie popełnionym przez swoją pierwszą żonę - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń