Stefan Kisielewski i Jerzy Giedroyc w listach

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 07:00
W "Strefie literatury" o świeżo wydanej korespondencji pomiędzy Stefanem Kisielewskim a Jerzym Giedroyciem opowiadali syn Stefana Kisielewskiego - Jerzy oraz Łukasz Garbal, który ten tom opracował i opatrzył komentarzami, a także Piotr Kłoczowski - kurator serii "Archiwum Kultury", w której listy zostały wydane.
Maisons-Laffitte pod Paryżem, 1997 rok. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.
Maisons-Laffitte pod Paryżem, 1997 rok. Redaktor naczelny miesięcznika "Kultura" Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r. Foto: Jerzy Ruciński/PAP

Posłuchaj
28:45 Strefa liteatury 2021_02_19-21-30-11.mp3 Jerzy Kisielewski, Łukasz Garbal, i Piotr Kłoczowski o korespondencji Kisielewskiego i Giedroycia (Strefa literatury/Dwójka)

 

"Nigdy nie zrozumiałam pasji mężczyzn do polityki, która mnie strasznie nudzi. Tyle jest rzeczy przyjemniejszych" - pisał w liście do Stefana Kisielewskiego, w co trudno uwierzyć, Jerzy Giedroyc. Był to oczywiście kamuflaż, bo wcielając się w rolę niezainteresowanej polityką kobiety ten wybitny jej znawca chciał zmylić peerelowską cenzurę i Służbę Bezpieczeństwa.

Ze Stefanem Kisielewskim znali się od lat trzydziestych dwudziestego wieku. Pisarz i kompozytor publikował swoje teksty na łamach prowadzonego przez Giedroycia "Buntu młodych". Po wojnie w Instytucie Literackim w ukazywały się jego książki, a na łamach paryskiej "Kultury" Kisielewski drukował felietony.

W "Abecadle Kisiela" pod hasłem "Jerzy Giedroyc" napisał: "Ja całe życie się z nim właściwie kłócę, ale mu wszystko zawdzięczam". Świadectwem tego, co łączyło, ale też, co w pewnych zasadniczych sprawach dzieliło obu tych wybitnych Polaków jest wydany właśnie tom ich listów z lat 1946-1991.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Zygmunt Haupt: bo tu jestem sam

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:00
- Koresponduję na wszystkie strony. Moim sąsiadem zza płotu jest Teodor Parnicki w Meksyku, dalszym jest mój brat w Rio, zostawiłem paru przyjaciół w Anglii i odszukałem innych w Polsce. Z wszystkimi ułatwia mi związki sąsiedztwo skrzynki pocztowej na mojej alei. Trochę jest niesamowicie obcować z ludźmi na takie dystanse, pochowanymi gdzieś poza krzywiznami ziemi - pisał Zygmunt Haupt w liście do Józefa Wittlina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słowo jest orężem najlepszym". Instytut Literacki – wyjątkowe wydawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 05:38
11 lutego 1946 roku powołano do życia Instytut Literacki w Rzymie. Jego kierownikiem został Jerzy Giedroyc. Tak rozpoczęła się historia najważniejszego w 2. poł. XX. w. polskiego ośrodka politycznego na uchodźstwie, a przede wszystkim: znakomitego wydawnictwa.
rozwiń zwiń