"W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji". Włoskie opowieści Piotra Kępińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 22:00
Gościem "Strefy literatury" był Piotr Kępiński - poeta, krytyk literacki i eseista mieszkający w Rzymie.
Miejscowość Pacentro we włoskiej Abruzji
Miejscowość Pacentro we włoskiej AbruzjiFoto: leoks/Shutterstock

Opowieść o życiu codziennym Włochów

Od niepamiętnych czasów uczestniczymy w powtarzaniu Włoch i zaklinaniu przeszłości wmurowanej w ściany i frontony. Chcemy zobaczyć minione zamiast tego, co jest - pisze Piotr Kępiński w książce "Szczury z via Veneto".

Poeta, krytyk literacki, eseista, mieszkający w Rzymie, o swojej Italii opowiada w dwóch książkach - wspomnianych "Szczurach z via Veneto", wydanych dwa lata temu, i w najnowszej książce "W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji". Nie interesuje go podążanie utartymi szlakami, wycieczki do muzeów, zachwyt nad dziełami włoskiej sztuki. To opowieść o życiu codziennym mieszkańców Italii, o ich pasjach politycznych, zmianach społecznych, o trzęsieniach ziemi nawiedzających Italię. Ale oczywiście Piotr Kępiński pisze o wyjątkowości i pięknie krajobrazu abruzyjskiego, o tradycjach tego regionu, jego kuchni i słynnych pisarzach, którzy stamtąd pochodzili, takich jak Ignazio Silone czy Gabriele D'Annunzio.

Abruzja - amore mio

Jesteśmy w samym środku potężnego świata alpejskiego, ale zawsze włoskiego, co trwa w szmaragdowym czarodziejskim blasku południa - te słowa niemieckiego podróżnika Ferdinanda Gregoroviusa poświęcone Abruzji Piotr Kępiński przytacza w swojej książce.

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, dlaczego warto odwiedzić ten o wiele mniej znany niż Toskania, Kampania lub Sycylia region Włoch, zapraszamy do wysłuchania włoskich opowieści Piotra Kępińskiego.


Posłuchaj
29:18 Dwójka strefa literatury 21.07.2023.mp3 Rozmowa z Piotrem Kępińskim - mieszkającym we Włoszech poetą, krytykiem literackim i eseistą (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Piotr Kępiński (poeta, krytyk literacki, eseista, autor książki "W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji")

Data emisji: 21.07.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Historia Hiszpanii. "Wygrywa wielkość, która nie wynika z przemocy"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 17:00
- Stroniłem od poetyki turystyczno-krajoznawczej, wybrałem sobie przewodników po kulturze kastylijskiej i hiszpańskiej, takich jak św. Jan od Krzyża, św. Teresa z Ávili, a także inni, jak Goya czy Cervantes - mówił prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk o swojej książce "Toledo i inne przygody w Kastylii".
rozwiń zwiń