Rozstrzelane dzieciństwo

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 09:58
W "Opowieściach po zmroku" historia, która wpisuje się w okres Gorzkich Żali, choć wydarzyła się w pogodniejszym okresie kalendarza liturgicznego.
Cmentarz mieszkańców Soch zamordowanych przez hitlerowskich okupantów podczas pacyfikacji wsi
Cmentarz mieszkańców Soch zamordowanych przez hitlerowskich okupantów podczas pacyfikacji wsiFoto: Rdrozd, lic. CC (wikipedia)

W maju 1943 roku niemiecka żandarmeria dokonała prowokacji we wsi Sochy na Zamojszczyźnie. Dwaj żołnierze w przebraniu partyzantów próbowali kupić broń. Zostali rozpoznani przez AK w pobliskim Józefowie. Zlikwidowano jednego z nich, drugiemu udało się uciec. 1 czerwca niemieckie wojska wymordowały 200 osób. Rzeź rozpoczęła się około godziny 5.30...

Przeżyło dwóch mężczyzn, kilkanaście kobiet i garstka dzieci. Wśród nich: poetka Teresa Ferenc i poetka ludowa Bronisława Szawara. Na "Opowieści po zmroku" zaprasza Anna Lisiecka.

14 kwietnia (poniedziałek), godz. 21.30-22.30

mm/mc

Zapraszamy też do serwisu specjalnego: II wojna światowa>>>

Czytaj także

Tworzyli "bastion niemieckości" na Zamojszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 11:48
W listopadzie 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję wysiedleńczą z Zamojszczyzny, którą uznali za "pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. IPN wydał poświęcony tym wydarzeniom album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy nie mieli litości podczas pacyfikacji Zamojszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 06:04
- Siostra trzymała mamę za szyję. Niemiec złapał ją za rękę i odrzucił w żyto. Wycelował karabin i strzelił do mamy, drugi strzał oddał do mnie, trzeci do brata. Tatę też zabili - wspominała bohaterka reportażu, która cudem przeżyła pacyfikację wsi Sochy na Zamojszczyźnie.
rozwiń zwiń