Polskie Radio
Section05
Janusz Kurtyka

PR24 Przegląd Przeszłość/Przyszłość - Algorytmy historii. Paweł Kurtyka: Polska poprawiła swój wizerunek na świecie

- Z racji wielkiej pomocy udzielanej Ukrainie, Polska poprawiła swój wizerunek na świecie. Mamy pozytywny bodziec. Zastanawiamy się, jak można to wykorzystać. Chcemy rozmawiać o możliwości skokowej poprawy odbioru Polski w masowym i naukowym ujęciu - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki. 
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kurtyka historia Polski Paweł Kurtyka POLSKA

Dr Przemysław Benken: ws. promocji polskich badań historycznych mamy dużo do zrobienia

Dr Przemysław Benken został laureatem Nagrody im. Janusza Kurtyki za książkę "Tajemnica śmierci Jana Rodowicza »Anody«". Oznacza to, że jego książka zostanie przetłumaczona i wydana w języku angielskim, a może także niemieckim. W Polskim Radiu 24 historyk mówił o potrzebie promocji polskich badań naukowych na Zachodzie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz HISTORIA Jan Rodowicz Janusz Kurtyka

PR24 Przegląd Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii. Paweł Kurtyka zaprasza na II edycję wydarzenia

- To już jest II edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii - takie jest hasło naszego wydarzenia. Zapraszamy 26 i 27 sierpnia wszystkich zainteresowanych rozmową na temat historii działających na rzecz promocji polskiej historii czy to w kraju, czy za granicą m.in. do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Janusz Kurtyka społeczeństwo HISTORIA historia Polski książki

Janusz Kurtyka patronem ronda w Krakowie. "Zawsze chciał widzieć Polskę wielką i wolną"

- Janusz Kurtyka - były prezes IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej - został patronem ronda opodal Muzeum AK w Krakowie. Całe życie walczył o to, by przekaz pokoleniowy był przekazem prawdziwym - podkreślił podczas wtorkowej uroczystości prezydent miasta, Jacek Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka katastrofa smoleńska regiony małopolskie społeczeństwo

PATRONAT MEDIALNY Debaty, spotkania, historyczny spacer. Zobacz, co zaplanowano w ramach Przeglądu Przeszłość/Przyszłość

Przegląd Przeszłość/Przyszłość to cykl wydarzeń organizowanych przez Fundację im. Janusza Kurtyki w dniach 27-29 sierpnia br. na terenie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz w Warszawie. Drugiego dnia Przeglądu odbędzie się gala, której głównym elementem będzie podsumowanie promocji zagranicznej książek nagrodzonych w II i III edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki oraz wręczenie nagród w IV i V edycji Konkursu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Kurtyka książki

PATRONAT MEDIALNY Nagrody Przeszłość/Przyszłość. Zgłoś inicjatywę związaną z promocją i upamiętnianiem polskiej historii

Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w organizowanej w tym roku I edycji Konkursu o Nagrody Przeszłość/Przyszłość. Jest to inicjatywa mająca na celu dokonanie przeglądu oraz nagrodzenie i promocję najlepszych polskich inicjatyw związanych z promocją i upamiętnianiem polskiej historii, które mimo swoich ewidentnych atutów, pozostają szerzej nieznane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA konkurs Janusz Kurtyka

Paweł Kurtyka: na arenie międzynarodowej historia Polski jest niewygodna dla narracji innych krajów

- Polska historia na arenie międzynarodowej jest szczególnie kontestowana, pomijana lub zapominana. Nasze wysiłki koncentrują się na tym, by ten trend odwrócić, albo przynajmniej zatrzymać - powiedział Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ryszard Gromadzki Janusz Kurtyka historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

"Pokazał opinii publicznej w jaki sposób zakłamywano historię Polski". Paweł Kurtyka o swoim ojcu

- To, co zostało realnie przeprowadzone, kiedy mój ojciec był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, to odrzucenie w bardzo szerokim froncie narracji postkomunistycznej o najnowszej historii Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kurtyka, syn prof. Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Janusz Kurtyka Instytut Pamięci Narodowej historia Polski POLSKA

"Gdy nam o tym powiedziano, nie uwierzyłam". Joanna Lichocka wspomina katastrofę smoleńską

- Umówiliśmy się, że gdy samolot wyląduje pan Janusz Kurtyka przyjedzie przed wszystkimi żeby wejść na antenę. Pamiętam, że za chwilę miało być wejście na antenę, a pana Kurtyki nie ma i zapytałam o to realizatora. Ktoś przechodzący chodnikiem rzucił: pani redaktor, samolot spadł. Nie uwierzyłam - powiedziała będąca wówczas w Katyniu jako dziennikarz Joanna Lichocka, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk wspomnienie media Janusz Kurtyka Joanna Lichocka POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta Żołnierze Wyklęci historia Polski Janusz Kurtyka Lech Kaczyński

FESTIWAL NNW "Chciał, by historia była pisana prawdą". Janusz Kurtyka otrzymał pośmiertnie "Drzwi do Wolności"

Prezes IPN z lat 2005-2010 Janusz Kurtyka pośmiertnie otrzymał "Drzwi do Wolności" na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Wyróżnienie, które odebrał syn historyka Paweł Kurtyka, przyznawane jest m.in. za niezłomne propagowanie idei wolności.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Janusz Kurtyka IPN Instytut Pamięci Narodowej pamięć festiwal filmowy POLSKA

Wspomnienie o śp. prezesie IPN - Januszu Kurtyce

Janusz Kurtyka był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2005-2010. W tym czasie IPN stał się jedną z najważniejszych instytucji życia publicznego. Jego celem było rozbudzanie świadomości historycznej, tworzenie polskiej polityki historycznej. Na tym polu Janusz Kurtyka był znaczącym uczestnikiem debaty publicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska Janusz Kurtyka historia Polski Paweł Lekki Dorota Truszczak