"Tylko we Lwowie". Emanuel Schlechter i jego miasto

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 12:00
- W 1939 roku nie uciekł z bratem do Rumunii ani do Ameryki śladami Tuwima, lecz szukał schronienia właśnie we Lwowie. Ta decyzja kosztowała całą jego rodzinę życie - opowiadał Jan Kulig, miłośnik i badacz twórczości Emanuela Schlechtera.
Audio
  • "Tylko we Lwowie". Emanuel Schlechter i jego miasto (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Park Kościuszki we Lwowie (1913-1914)
Park Kościuszki we Lwowie (1913-1914)Foto: Wikipedia, domena publiczna

9 października minęła 110. rocznica urodzin twórcy tekstów wielu niezapomnianych przebojów kina międzywojennego, scenarzysty, kompozytora, radiowca i satyryka. Jego piosenki "A mnie jest szkoda lata", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Każdemu wolno kochać" nucimy do dziś, nie zawsze pamiętając, kto jest autorem słów. Przed wojną śpiewały je największe gwiazdy kina i kabaretu: Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, a także Szczepko i Tońko.

Jedna z najbardziej znanych pieśni Schlechtera z muzyką Henryka Warsa to "Tylko we Lwowie". Choć jego kariera rozkwitła po przeprowadzce do Warszawy w 1933 roku (przełomem była tytułowa piosenka do filmu "Każdemu wolno kochać"), poeta wracał w wielu swoich tekstach do rodzinnego miasta. - Było dwóch wybitnych autorów przedwojennych, którzy w stolicy tworzyli najpiękniejsze piosenki o Lwowie. Hemar i Schlechter - podkreślił inny znawca Adam Redzik.

We Lwowie bohater audycji spędził dzieciństwo i młodość. Urodził się w rodzinie ubogiego żydowskiego malarza pokojowego, który jednak zadbał o wykształcenie dwóch synów. Młodszy Emil Henryk został wziętym lwowskim adwokatem. Emanuel studiował prawo i filozofię, by ostatecznie stać się chyba najpopularniejszym przedwojennym autorem piosenek.

Schlechter powrócił z żoną i synem do Lwowa, gdy tylko wybuchła wojna. Zginął z rodziną najprawdopodobniej w obozie janowskim 11 listopada 1943 roku. Ostatni ślad jego życia to wpis w ewidencji getta lwowskiego . - W rubryce zawód wpisał "malarz pokojowy". Jak jego ojciec... - podsumował trzeci gość Doroty Gacek Tomasz Lerski.

Zachęcamy do wysłuchania "Opowieści po zmroku" .

mm, ac

Czytaj także

Poetka, która była Syrenką. Stulecie Krystyny Krahelskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Bohaterką "Opowieści po zmroku" będzie Krystyna Krahelska - poetka, pieśniarka, autorka powstańczej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jej wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. 24 marca to dzień setnych urodzin Krystyny Krahelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzemieniec - enklawa Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:00
Dla Juliana Ursyna Niemcewicza Krzemieniec był spokojnym siedliskiem nauk. Dziś jest to małe miasteczko zachodniej Ukrainy, gdzie stykają się dwie kultury, a nad wszystkim unosi się duch polskiego wieszcza, Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń