X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zofia Solarzowa. Niezłomna wychowawczyni ludu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 13:00
– Już jako dziecko wiedziałam, że nie chcę zostać wielką uczoną, lecz uczyć w szkole rolniczej – mówiła Zofia Solarzowa, organizatorka polskich uniwersytetów ludowych.
Audio
  • Zofia Solarzowa. Niezłomna wychowawczyni ludu (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Idea uniwersytetów ludowych była żywa także po II wojnie światowej. Na zdj. placówka w Pawłowicach k. Sędziszowa w 1947 r.
Idea uniwersytetów ludowych była żywa także po II wojnie światowej. Na zdj. placówka w Pawłowicach k. Sędziszowa w 1947 r.Foto: PAP

Zofia Solarzowa (1902-1988) pochodziła z ziemiaństwa, ale jej przybrana rodzina wybrała sprawę ludową. – To było środowisko ludowe w najszerszym i najgłębszym znaczeniu, wychowane na Żeromskim i ideałach Staszica – mówiła w archiwalnym nagraniu.

Już jako mała dziewczynka przyszła działaczka wiedziała, że chce związać się ze szkołami rolniczymi. – Były to jednoroczne szkoły internatowe organizowane w czasie zaboru rosyjskiego na wzór szwedzkich uniwersytetów ludowych – opowiadała.

Uniwersytety ludowe powstały w końcu także i w Polsce, z inicjatywy właśnie Zofii Solarzowej oraz jej męża Ignacego Solarza. Placówki organizowane były w szczególny sposób, a panująca tam hierarchia całkowicie odbiegała od typowych uniwersyteckich wzorców.

***

Audycja: Opowieści po zmroku
Przygotowała:
Justyna Piernik
Goście:
z nagrań archiwalnych Zofia Solarzowa (organizatorka uniwersytetów ludowych), Zofia Kaczor-Jędrzycka (działaczka uniwersytetów ludowych), Elżbieta Ciborska (dziennikarka), Janusz Gmitruk (dyrektor Muzeum Ruchu Ludowego), Wojciech Solarz (reżyser, syn Zofii Solarzowej)

Data emisji: 23.02.2015
Godzina emisji:
21.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Sendlerowa: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:00
- Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny wyklęte. Białe plamy polskiej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 08:45
- Prócz Danuty Siedzikówny "Inki", i może "Marcysi", to dziewczyny wyklęte są raczej nieznanymi bohaterkami - mówi Szymon Nowak. Swoją książką chce to zmienić.
rozwiń zwiń