Philippe Entremont. Kariera bez konkursów i nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
- Byłem jedynym jurorem, który sam nigdy nie uczestniczył w Konkursie Chopinowskim - zwrócił uwagę pianista i dyrygent Philippe Entremont.
Audio
  • Sylwetka Philippe'a Entremonta, jurora XVII Konkursu Chopinowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Philippe Entremont  dyrygował najsłynniejszymi orkiestrami Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei, a jego nagrania dla wytwórni Sony uhonorowano prestiżowymi nagrodami fonograficznymi
Philippe Entremont dyrygował najsłynniejszymi orkiestrami Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei, a jego nagrania dla wytwórni Sony uhonorowano prestiżowymi nagrodami fonograficznymiFoto: PAP/Radek Pietruszka

- W całej swojej karierze wziąłem udział w zaledwie dwóch rywalizacjach. Jako 16-latek w Konkursie im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, a dwa lata później w Konkursi im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud - wspominał znakomity muzyk. - Potem podjąłem bardzo rozsądną decyzję, aby już nie brać udziału w tego typu rywalizacji - podkreślił.

Na ostatnim swoim konkursie spotkał Artura Rubinsteina, który znalazł się wtedy w składzie jury. Mistrz przekonał go wtedy, aby od nikogo nie uczył się on już pianistyki...

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Klaudia Baranowska i Róża Światczyńska

Goście: Philippe Entremont (pianista i dyrygent), Stanisław Dybowski (muzykolog)

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 21.30

W jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, któremu przewodzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, obok zwycięzców i laureatów głównych nagród poprzednich edycji Konkursu (m.in. Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Yundi Li, Piotra Palecznego, Ewy Pobłockiej,Janusza Olejniczaka) zasiądą także uznani koncertujący pianiści i znakomici pedagodzy.

mm/mc

Czytaj także

Kate Liu: nie przepadam za tym, jak gram...

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:00
- Wiem, że inni lubią mnie słuchać. Nigdy do końca nie zrozumiem, jak to możliwe - zastanawiała się laureatka III nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego przed swoim radiowym występem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Aleksiejew. Zwycięzca w Leeds, "więzień" w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 08:00
- Gdybym opuścił kraj, moja rodzina zostałaby bez pracy i środków do życia - wyjaśniał Dmitrij Aleksiejew, juror XVII Konkursu Chopinowskiego, przyczyny swojej "wierności" wobec ZSRR.
rozwiń zwiń