Dmitrij Aleksiejew. Zwycięzca w Leeds, "więzień" w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 08:00
- Gdybym opuścił kraj, moja rodzina zostałaby bez pracy i środków do życia - wyjaśniał Dmitrij Aleksiejew, juror XVII Konkursu Chopinowskiego, przyczyny swojej "wierności" wobec ZSRR.
Audio
  • Sylwetka Dmitrija Aleksiejewa, jurora XVII Konkursu Chopinowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Chopinowskich nagrań nigdy dość W Dwójce nie raz prezentowaliśmy najlepszych pianistów zmagających się z dziełem kompozytora (zdj. ilustracyjne)
Chopinowskich nagrań nigdy dość! W Dwójce nie raz prezentowaliśmy najlepszych pianistów zmagających się z dziełem kompozytora (zdj. ilustracyjne)Foto: John Morgan/flickr/CC BY 2.0

W 1975 roku wygrał prestiżowy konkurs w Leeds, wyprzedzając Mitsuko Uchidę oraz Andrása Schiffa. Musiał jednak wrócić do Mokswy, a jego kariera nigdy w pełnie się nie rozwinęła. - Dostałem może 300 propozycji koncertowych z zagranicy, a mogłem skorzystać z 30. Zgodę otrzymywałem w ostatniej chwili. Czasem już na pokładzie samolotu wzywano mnie do dodatkowych wyjaśnień - wspominał realia ZSRR Dmitrij Aleksiejew.

Nasz gość zdradził też, że najważniejsze na Konkursie Chopinowskim jest pewne słowo na "p".

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowali: Barbara Schabowska

Goście: Dmitrij Aleksiejew (rosyjski pianista)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 19.30

mm/mc

Czytaj także

Martha Argerich: wiek przynosi kompleksy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:00
- Gra na fortepianie zmienia się jak ciało... Z czasem coraz mniej jest w niej świeżości - zdradziła słuchaczom Dwójki jedna z najwybitniejszych pianistek naszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paleczny. "Gdy gra, czuję w powietrzu elektryczność"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dang Thai Son: Chopina usłyszałem po raz pierwszy w górach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
W cyklu "Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego" przedstawiliśmy sylwetkę i dokonania laureata pianistycznych zmagań z 1980 roku.
rozwiń zwiń