Opowieść o niepokornym Witoldzie Szalonku

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 13:00
12 października mija 15. rocznica śmierci jednego z największych outsiderów polskiej muzyki współczesnej.
Audio
  • Reportaż o Witoldzie Szalonku (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AlejandroLinaresGarcia, lic. CC (wikipedia)

- Ojciec uważał, że muzyką jest nie tylko melodia, ale głównie pojedynczy dźwięk, jego barwa. Na tym przecież polega sonoryzm - mówi Michał, pisarz i scenarzysta filmowy, syn Witolda Szalonka.

Był genialny i niepokorny. Dziś Witold Szalonek pozostaje niesłusznie zapomniany.

W reportażu Bartłomieja Majzla - "Mistrz zakłóceń" przedostajemy się nie tylko "pod podszewkę" wielowymiarowego dzieła kompozytora. Nade wszystko uczestniczymy w intymnej spowiedzi jego syna. Audycja jest uniwersalną opowieścią o niepokornym życiu, wierności sobie, niezrozumieniu, aż wreszcie o tym, jaką cenę trzeba zapłacić za pójście pod prąd. Tak czasem się dzieje, gdy szalona wizja przekracza teraźniejszość, a marzeniem pozostaje, nie rozgłos, lecz ukryty w objęciach nicości, zaginiony dźwięk.

Poza wzruszającą opowieścią syna Witolda Szalonka, w reportażu słyszymy wypowiedzi takich znakomitości świata muzyki, a jednocześnie przyjaciół i współpracowników kompozytora jak Anna Szostak (Camerata Silesia), Marek Moś (Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO oraz kompozytora Ryszarda Gabrysia.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 22.00

mz

Czytaj także

Jaap Blonk. Performer wyśmiany przez poetów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 12:00
- Ja w ogóle nie lubię śpiewu. Wzięło się to stąd, że wychowałem się w ortodoksyjnej rodzinie kalwińskiej - mówił w Dwójce Jaap Blonk, holenderski wokalista, kompozytor i performer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega urok Salvatore'a Sciarrino?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 15:00
W "Barierze dźwięku" rozmawialiśmy o muzyce włoskiego kompozytora, która znalazła się w programie tegorocznej Warszawskiej Jesieni.
rozwiń zwiń