Bunt 1956 roku. Wojna wolnych Węgrów z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:00
– Dlaczego 23 października 1956 r. wybuchło powstanie? Czynników było wiele, ale najważniejszy był wpływ tego, co stało się w Polsce – mówił węgierski historyk Janos Tischler.
Audio
  • Dwanaście dni nadziei. Węgry 1956 (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Rewolucja węgierska. Marsz demonstrantów w Budapeszcie 25 października 1956 r.
Rewolucja węgierska. Marsz demonstrantów w Budapeszcie 25 października 1956 r.Foto: Nagy Gyula/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- Węgrzy wiedzieli o tym z prasy, która pisała o tym kilka dni przed wybuchem buntu – opowiadał Janos Tischler. – Rankiem 23 października, przed pierwszą demonstracja w Budapeszcie, centralny organ Komunistycznej Partii Węgier w całości opublikował przemówienie Władysława Gomułki, w którym I sekretarz KC PZPR po raz pierwszy i ostatni bardzo poważnej krytyce poddał cały stalinizm – przypomniał.

O tym, jak wyglądał początek i przebieg powstania węgierskiego, które po 12 dniach nadziei krwawo zaczęły tłumić sowieckie wojska, opowiadali także uczestnik tamtych wydarzeń Akos Engelmayer oraz poeta i tłumacz Istvan Kovacs. Wysłuchaliśmy ponadto m.in. fragmentów dziennika, który podczas buntu i po jego upadku prowadził 12-letni chłopiec Gyula Csics.

Węgierska rewolucja w nagraniach archiwalnych Radia Wolna Europa >>>

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Autorki reportażu: Dorota Gacek

Goście: Janos Tischler (historyk), Akos Engelmayer (dziennikarz, historyk, dyplomata), Istvan Kovacs (poeta, tłumacz, historyk, dyplomata)

Z nagrań archiwalnych: Hanna Adamiecka (dziennikarka), Andrzej Bratkowski (polityk, publicysta)

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 21.15

mc/jp

Czytaj także

"Język węgierski cudownie się samoodnawia"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2016 12:00
- Na określenie tego, że człowiek porusza się przy pomocy kończyn, Węgrzy mają ponad 90 słów - mówiła w Dwójce Teresa Worowska, hungarystka, tłumaczka literatury węgierskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency ogryza Węgry z Krzysztofem Vargą

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 13:00
Pięciu fragmentów "Langosza w jurcie" - ostatniej części "węgierskiej trylogii" Krzysztofa Vargi - słuchaliśmy w cyklu "To się czyta".
rozwiń zwiń