X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie twarze Aliny Sz.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 12:48
Jej prace wystawiano w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, jej dzieło doceniali tacy twórcy jak Marcel Duchamp czy Max Ernst. Posłuchaj opowieści o niezwykłej polskiej artystce.
Audio
Wystawa prac Aliny Szapocznikow w Muzeum Narodowym. Na zdjęciu: Portret wielokrotny, 1967 r.
Wystawa prac Aliny Szapocznikow w Muzeum Narodowym. Na zdjęciu: "Portret wielokrotny", 1967 r. Foto: PAP/Wojciech Kryński

Alina Szapocznikow pochodziła z rodziny żydowskich lekarzy. W czasie II wojny żyła w gettach (w Pabianicach i Litzmannstadt), była więziona w obozach koncentracyjnych. O przeżyciach wojennych prawie nigdy nie wspominała, choć niektóre interpretacje jej twórczości wskazują na wypieraną traumę. Po wojnie wyjechała do Pragi, gdzie podjęła praktykę artystyczną w pracowni rzeźbiarza Otokara Velimskiego. Studiowała również w praskiej Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej. W latach 1948-1950 kształciła się w École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu.
Ciężka choroba uniemożliwiła dalsza naukę, wróciła do Polski, by – po epizodzie socrealistycznym – zająć się autonomiczną, wysoko cenioną przez krytyków sztuką. W 1963 roku wyjechała z kraju i zamieszkała w Paryżu. Zmarła w marcu 1973.

Fragment
Fragment okładki książki "Kroją mi się piękne sprawy. Wydawnictwo Karakter.

- Nie miała wahań i wątpliwości, co do tego, co robiła – wspomina fotograf Tadeusz Rolke. – Bardzo szybko mieliśmy dobry kontakt i stałem się jej nadwornym fotografem do jej wyjazdu z Polski. Na ogół chodziło o nową rzeźbę, byłem wzywany. Szapocznikow tą rzeźbą jeszcze żyła, to było świeżo narodzone dziecko. Tak ją traktowała, jak niemowlę. Krążyła wokół rzeźby, a później krążyliśmy we dwoje, bo chodziło o wybranie najodpowiedniejszego momentu, strony tej rzeźby, aby ją sfotografować. Robiliśmy czasem dwa-trzy ujęcia, ale na ogół decyzja zapadała przed naciśnięciem spustu.

W piątkowych "Opowieściach po zmroku", zatytułowanych "Życia Aliny Szapocznikow", o rzeźbiarce opowiedzieli historycy sztuki Joanna Mytkowska, dr Agata Jakubowska, Katarzyna Szotkowska Beylin, jej syn Piotr Stanisławski oraz zaprzyjaźnieni z nią: fotograf Tadeusz Rolke oraz malarz Wojciech Fangor. Z archiwów Polskiego Radia wysłuchaliśmy wypowiedzi Romana Cieślewicza (grafika, drugiego męża artystki).
Zapraszamy do wysłuchania audycji Aleksandry Łapkiewicz i Moniki Pilch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe pięć minut Aliny Szapocznikow

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:21
Świat ponownie odkrywa rzeźby wybitnej polskiej artystki. Wkrótce oryginalne prace Szapocznikow będą mogli podziwiać mieszkańcy Nowego Jorku.
rozwiń zwiń