Opowieść więziennego poety

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 12:00
- Życie za kratami daje możliwość zatrzymania i zajrzenia w głąb w siebie. Tu odnalazłem chęć pisania - mówi bohater reportażu. "Poezja w celi z widokiem na chmury".
Audio
  • "Poezja w celi z widokiem na chmury" - reportaż Bartłomieja Majzla (Opowieści po zmroku/Dwójka)
  • Bartłomiej Majzel o reportażu "Poezja w celi z widokiem na chmury". Rozmawiała Joanna Szwedowska (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Piszę między śniadaniem a obiadem. Nakładam wtedy słuchawki, bo ważnym elementem jest dla mnie muzyka. To dla mnie podkręcenie inspiracji - mówi bohater reportażu Poezja w celi z widokiem na chmury
"Piszę między śniadaniem a obiadem. Nakładam wtedy słuchawki, bo ważnym elementem jest dla mnie muzyka. To dla mnie podkręcenie inspiracji" - mówi bohater reportażu "Poezja w celi z widokiem na chmury"Foto: Leo Reynolds/Flickr, lic. CC BY-NC-SA 2.0

Pan Adam za kratami katowickiego aresztu spędził już ponad dwa lata. Nie wiemy, z jakiego powodu znalazł się w więzieniu, choć domyślamy się, że wykroczenie musiało być poważne. Dowiadujemy się za to, że pisze bardzo dobre wiersze, tworzy ciekawe rysunki i obdarzony jest interesującą osobowością.
Czy możliwe jest, aby osadzony toczył wielogodzinne rozmowy o poezji z więziennym kapitanem? Czy poezja unieważnia więzienną hierarchię? Jak wyglądają niebo i chmury zza krat? Czym jest dobroć i jak przez sen przemawia tęsknota?
Na te nieoczywiste pytania można odnaleźć nieoczywiste odpowiedzi w reportażu Bartka Majzla, który zabierając nas w mroczną krainę więziennego piekła, uwalnia od niego i - słowami osadzonego - odsłania przed nami strzępy wyobrażonego nieba.
Tytuł audycji: Opowieści po zmroku
Prowadzenie:
Joanna Szwedowska
Gość:
Bartek Majzel
Data emisji:
5.1.2014
Godzina emisji:
21.00

jp/bch

Zobacz więcej na temat: poezja reportaż
Czytaj także

Poetka, która była Syrenką. Stulecie Krystyny Krahelskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Bohaterką "Opowieści po zmroku" będzie Krystyna Krahelska - poetka, pieśniarka, autorka powstańczej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jej wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. 24 marca to dzień setnych urodzin Krystyny Krahelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O tym, jak Jan Kott na spodniach pojechał do Czech

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:30
- Byłem niedawno za granicą. Nie bardzo długo, jakieś cztery albo pięć godzin, ale za to nielegalnie - wspominał w archiwalnym nagraniu wybitny krytyk i teoretyk teatru, pisarz i tłumacz. 27 października minęła setna rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barykady Majdanu oczami ukraińskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 10:00
- Moja ulubiona barykada nie miała żadnego znaczenia, była eteryczna, ze śniegu, łatwa do zdobycia - mówił Leś Belej w reportażu Bartłomieja Majzela.
rozwiń zwiń