Konserwatyzm liberała. Jerzy Timoszewicz i teatr

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 16:00
– Kiedyś powiedział: "prawdziwa poezja to tylko ta, w której są pełne klasyczne rymy" – mówił prof. Michał Głowiński o zmarłym 24 marca Jerzym Timoszewiczu.
Audio
  • Jerzy Timoszewicz. Wspomnienia przyjaciół, współpracowników i uczniów (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Jerzy Timoszewicz związany był przede wszystkim z zespołem redakcyjnym Pamiętnika Teatralnego (zdj. ilustracyjne)
Jerzy Timoszewicz związany był przede wszystkim z zespołem redakcyjnym "Pamiętnika Teatralnego" (zdj. ilustracyjne)Foto: Oleg Brovko/flickr/cc

Zdaniem swego przyjaciela Jerzy Timoszewicz był "lewicującym liberałem". Jego poglądy estetyczne były jednak bardziej skomplikowane. Słowa o rymowanej poezji, choć żartobliwe, mówiły bardzo wiele o perspektywie znakomitego historyka teatru.

W audycji usłyszeliśmy także archiwalne wspomnienia samego Jerzego Timoszewicza - m.in. o jego szkolnych perypetiach w latach stalinizmu. Choć był najlepszym uczniem w klasie, opinia kolegi z ZMP przekreśliła początkowo jego szanse na studia. Rozpoczął wtedy pracę w bibliotece, gdzie odbył osobliwą edukację intelektualną, a lektury dobierał według bardzo przewrotnego klucza.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Iwona Malinowska

Z nagrań archiwalnych: Jerzy Timoszewicz (historyk teatru, edytor i wydawca)

Goście: prof. Michał Głowiński i prof. Janusz Degler (literaturoznawcy), prof. Piotr Mitzner (teatrolog), Joanna Godlewska, Janusz Majcherek i Tomasz Mościcki (krytycy i historycy teatru), Piotr Kądziela i Marek Zagańczyk (wydawcy), Magdalena Chabiera (absolwentka filologii polskiej UKSW)

Data emisji: 25.05.2015

Godzina emisji: 21.00

mc/mm

Czytaj także

Tadeusz Kantor. "Sztuka to dla mnie sposób życia"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:50
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor, reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń