"Po które... nie umieraj". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 21:43
W czwartą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej o poetce mówić będą m.in. prof. Teresa Walas, Jerzy Pilch i Michał Rusinek.
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: Juan de Vojníkov/CC BY-SA 3.0

Usłyszymy także Urszulę Kozioł, Tadeusza Nyczka i Jarosława Mikołajewskiego. W dokumentalnej audycji zaprezentujemy nagrania archiwalne Polskiego Radia - wiersze w interpretacji Wisławy Szymborskiej ("O śmierci bez przesady, "Psalm", "Urodziny", "Wzajemność", "Nazajutrz bez nas") oraz fragmenty wygłoszonej przez nią mowy noblowskiej.

***

Na "Opowieści po zmroku" w poniedziałek (1.02) w godz. 21.30-22.30 zapraszają Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek.

mc/bch

reklama

Czytaj także

Sześć lat bez Wisławy Szymborskiej. "O śmierci bez przesady"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 16:00
- Wiadomo, zostały jej wiersze, które będą trwały tak długo, jak długo ktokolwiek będzie w tym języku mówił. Ale brakuje tej, z którą można się było zobaczyć, porozmawiać - wspominał kilka lat temu w Dwójce Wisławę Szymborską Bronisław Maj. 1 lutego mija 6 lat od śmierci znakomitej poetki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moskaliki, czyli historia katuszy pod świątyniami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 08:00
Moskaliki to nie tylko malutkie śledzie sprzedawane w słoikach, lecz także krótkie wierszyki, które rozpropagowała Wisława Szymborska, a nazwą ochrzciła Joanna Szczęsna. W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy o historii "moskalikowania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monty Python, wolność, Wisława Szymborska. Jak Polacy uczyli się poczucia humoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 12:00
- Moje pokolenie bawił język ezopowy, aluzyjny. Teraz młodzi ludzie posługują się przede wszystkim humorem absurdalnym - mówił w Dwójce Michał Rusinek, dodając, że znajduje to odzwierciedlenie także w literackich gustach Polaków.
rozwiń zwiń