Befsztyk i inne kulinarne mity Rolanda Barthes'a

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 18:00
– Befsztyk nawet dziś jest w centrum mitologii prawdziwej siły i męskości – mówiła tłumaczka literatury francuskiej Ewa Wieleżyńska, omawiając "Befsztyk i frytki" Rolanda Barthes'a.
Audio
  • Befsztyk i inne kulinarne mity Rolanda Barthes'a (Droga przez mąkę/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

lalka 1200
Przy wspólnym stole z bohaterami "Lalki"

Rozważania o befsztyku to jeden z tekstów zawartych w wydanych 60 lat temu słynnych "Mitologiach", na które złożyły się prasowe felietony jednego z najważniejszych francuskich intelektualistów XX w. Tropiąc "mity codzienności", Barthes zatrzymuje m.in. się nad talerzem z potrawą, która do niedawna była uważana za narodowe francuskie danie.

"Befsztyk należy do tej samej mitologii krwi, co i wino. Jest to sama istota mięsa, mięso w postaci czystej, i ktokolwiek je spożywa, przyswaja sobie w ten sposób siłę byka" - pisze myśliciel. Te bycze przymioty łączą się oczywiście z mitem męskości, lecz, jak zauważyła Ewa Wieleżyńska, befsztyk odnosi się także do podziałów klasowych i jako taki jest "pokarmem odkupienia i przemiany"...

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Ewa Wieleżyńska (tłumaczka literatury francuskiej)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 10.00

mc/mk

Czytaj także

Żałoba według Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
"Moja zgryzota jest »niewysłowiona«, jednakże »wypowiadalna«" - tak po śmierci matki pisał w swoim "Dzienniku żałobnym" czołowy przedstawiciel strukturalizmu. O jego rozważeniach na temat śmierci rozmawialiśmy w audycji "Życie na miarę literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barthes i jego Barthes. To nie jest autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
– Jeżeli chcemy poważnie traktować tego autora, musimy mieć dystans do jego tekstu – mówił prof. Wojciech Michera o książce "Roland Barthes" Rolanda Barthes'a.
rozwiń zwiń