X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Befsztyk i inne kulinarne mity Rolanda Barthes'a

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 18:00
– Befsztyk nawet dziś jest w centrum mitologii prawdziwej siły i męskości – mówiła tłumaczka literatury francuskiej Ewa Wieleżyńska, omawiając "Befsztyk i frytki" Rolanda Barthes'a.
Audio
  • Befsztyk i inne kulinarne mity Rolanda Barthes'a (Droga przez mąkę/Dwójka)
 Pociąg do krwistego mięsa, któremu jedni ulegają, a inni nie, jest w jakiś sposób atawistyczny  zauważyła Ewa Wieleżyńska (zdj. ilustracyjne)
– Pociąg do krwistego mięsa, któremu jedni ulegają, a inni nie, jest w jakiś sposób atawistyczny – zauważyła Ewa Wieleżyńska (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

lalka 1200
Przy wspólnym stole z bohaterami "Lalki"

Rozważania o befsztyku to jeden z tekstów zawartych w wydanych 60 lat temu słynnych "Mitologiach", na które złożyły się prasowe felietony jednego z najważniejszych francuskich intelektualistów XX w. Tropiąc "mity codzienności", Barthes zatrzymuje m.in. się nad talerzem z potrawą, która do niedawna była uważana za narodowe francuskie danie.

"Befsztyk należy do tej samej mitologii krwi, co i wino. Jest to sama istota mięsa, mięso w postaci czystej, i ktokolwiek je spożywa, przyswaja sobie w ten sposób siłę byka" - pisze myśliciel. Te bycze przymioty łączą się oczywiście z mitem męskości, lecz, jak zauważyła Ewa Wieleżyńska, befsztyk odnosi się także do podziałów klasowych i jako taki jest "pokarmem odkupienia i przemiany"...

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Ewa Wieleżyńska (tłumaczka literatury francuskiej)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 10.00

mc/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żałoba według Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
"Moja zgryzota jest »niewysłowiona«, jednakże »wypowiadalna«" - tak po śmierci matki pisał w swoim "Dzienniku żałobnym" czołowy przedstawiciel strukturalizmu. O jego rozważeniach na temat śmierci rozmawialiśmy w audycji "Życie na miarę literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barthes i jego Barthes. To nie jest autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
– Jeżeli chcemy poważnie traktować tego autora, musimy mieć dystans do jego tekstu – mówił prof. Wojciech Michera o książce "Roland Barthes" Rolanda Barthes'a.
rozwiń zwiń