Twarda wędzonka czy bigos. Co jadał Don Kichot?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:50
- To rzadki przypadek powieści, w której bohater już w pierwszym rozdziale na pierwszej stronie tekstu jest charakteryzowany przez to, co jada - o kuchni w powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" Miguela de Cervantesa opowiadała w Dwójce Wanda Klenczon.
Audio
  • Wanda Klenczon o kuchni w powieści "Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy" (Droga przez mąkę/Dwójka)
- Uznanie Don Kichota jedynie za satyrę na księgi rycerskie, która przypadkiem wymknęła się spod kontroli autorowi, jest nieporozumieniem - uważa tłumacz Wojciech Charchalis
- Uznanie "Don Kichota" jedynie za satyrę na księgi rycerskie, która przypadkiem wymknęła się spod kontroli autorowi, jest nieporozumieniem - uważa tłumacz Wojciech CharchalisFoto: Pixabay/gabrielmbulla

Kulinarna blogerka zwracała uwagę, że opis tego, co jadał Don Kichot, a znalazły się tam i gołąbki, i bigos, sałatka mięsna i soczewica, na wstępie sytuuje go w hierarchii społecznej. - Jada mięso, czyli nie jest prostakiem, ale to mięso jest gatunku dość pośledniego i jest raczej stare - mówił gość audycji "Droga przez mąkę".

Wanda Klenczon dodała, że jadłospis Don Kichota zmieniał się wraz z upływem czasu i kolejnymi przekładami. W Polsce powieść Cervantesa tłumaczona była przez trzy wieki. W audycji porównywaliśmy zmiany w kulinarnych opisach u różnych tłumaczy. Badaczka wyjaśniała, dlaczego Don Kichot raczej nie jadł jajecznicy na słoninie, co można znaleźć w najnowszym przekładzie Wojciecha Charchalisa. W audycji nie zabrakło anegdot na temat regionalnej kuchni hiszpańskiej i powiązań potraw z historią.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Wanda Klenczon (blogerka kulinarna)

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 12.00

mz/mg

Czytaj także

Street food 80 lat temu. Jak jadano w II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:00
W audycji "Droga przez mąkę" spotkaliśmy się z Aleksandrą Zaprutko-Janicką, autorką książki "Dwudziestolecie od kuchni. Kulinarna historia przedwojennej Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarne aspekty życia Franciszka Fiszera

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 14:05
O legendarnym filozofie, smakoszu i przedstawicielu warszawskiej cyganerii z przełomu XIX i XX wieku porozmawiamy w audycji "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń