Trzewia to nasz drugi mózg?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:50
- Z różnego rodzaju badań wynika, że jeżeli mamy bardzo mocno zaburzoną florę jelitową, to nasz nastrój może być obniżony. Co ciekawe, bardzo często u osób, które mają zdiagnozowaną depresję kliniczną stosuje się suplementację probiotykami, żeby usprawnić funkcjonowanie jelit - mówiła psychodietetyczka Laura Osęka.
Audio
  • Jak trawienie i to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie? (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Demydov Vadym/Shutterstock

restauracja 1200.jpg
Noma. Słynna kopenhaska restauracja w wersji 2.0

Tezę, że jelita to drugi mózg człowieka stawia francuska dietetyczka Vanessa Bedjai-Haddad, autorka książki "Digest Food. Dieta na dobre trawienie i przyswajanie tego co najlepsze". - Autorka jest zwolenniczką tego, żebyśmy jak najlepiej dbali o swoje narządy wewnętrzne, a przede wszystkim o układ trawienia, w tym o jelito grube i cienkie. Jak to teraz bywa w modzie, bardzo dużo pisze o mikrobiocie, czyli tych wszystkich bakteriach, które żyją w naszych jelitach i o tym, jak dzięki temu możemy funkcjonować - tłumaczyła Laura Osęka.

Jak przekonywała, te same porady, których udziela Bedjai-Haddad są popularne wśród naturopatów. - Te informacje najcześciej pojawiają się na różnych blogach i portalach, że wszystko jesteśmy w stanie wyleczyć jedzeniem - podkreślała w Dwójce psychodietetyczka.

Jakie dietetyczne zalecenia można znaleźć w książce "Digest Food. Dieta na dobre trawienie i przyswajanie tego co najlepsze"? Które z tamtejszych przepisów budzą zdziwienie Laury Osęki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Laura Osęka (psychodietetyczka)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 12.00

pg/gs

Czytaj także

"Italia do zjedzenia". Włoska kuchnia jest prosta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 13:00
- Włosi robią tak samo jak Polacy. Przy wyborze knajpy często kierują się portfelem. Niestety wizyta w tanich lokalach kończy się zwykle rozczarowaniem – opowiadał Bartek Kieżuń, autor książki "Italia do zjedzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obiad z resztek, czyli jak nie wyrzucać 50 kg jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 18:24
- Marnowanie żywności często wynika z bezmyślności albo ze słabej jakości kupowanych produktów - przypominała w Dwójce Monika Kucia, kuratorka programu kulinarnego festiwalu Nowe Epifanie.
rozwiń zwiń