Pasta z pokrzyw i inne pomysły zielarki ze Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 15:17
- Jeżeli ktoś żyje w konflikcie z naturą, żyje w konflikcie z samym sobą - podkreślała Lisen Sundgren, autorka bestsellerowej książki "Zielnik. Jedzenie i domowe kuracje z łona natury".
Audio
  • Rozmowa z Lisen Sundgren, autorką książki "Zielnik. Jedzenie i domowe kuracje z łona natury" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki Zielnik. Jedzenie i domowe kuracje z łona natury
Okładka książki "Zielnik. Jedzenie i domowe kuracje z łona natury"Foto: mat. promocyjne

jedzenie 1200.jpg
"Paskalizacja plus". Polski wkład w konserwację żywności

W swojej najnowszej książce doświadczona zielarka objaśnia, jak korzystać z dobrodziejstw natury, by tworzyć wysmakowane dania oraz leki domowej receptury. W Dwójce Lisen Sundgren mówiła między innymi o wykorzystaniu pokrzywy. - Mój ulubiony przepis to sparzyć pokrzywę, włożyć do miksera, dodać rozpuszczone masło i odrobinę parmezanu, zmiksować. Pastę można używać do makaronu czy do risotto - tłumaczyła.

Jak w praktyce wygląda praca zbierania ziół do restauracji? Czy bezpieczne jest zbieranie roślin w mieście? Dlaczego powinno się zebrać "20 do 25 procent danego zasobu", a resztę zostawić? W nagraniu również o innych pomysłach na "jedzenie i domowe kuracje z łona natury".

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Lisen Sundgren (autorka książki "Zielnik. Jedzenie i domowe kuracje z łona natury")

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Kuchnia Bliskiego Wschodu leży w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 18:00
– Osobom z Zachodu te przepisy wydają się bliskowschodnie, ale mieszkańcom Bliskiego Wschodu już nie – mówiła Sabrina Ghayour, autorka książki "Sirocco. Wspaniałe smaki Bliskiego Wschodu".
rozwiń zwiń