"Paskalizacja plus". Polski wkład w konserwację żywności

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 13:16
- Instytu Wysokich Ciśnień PAN opracował technologię HPP+, która umożliwa zmiękczenie, a następnie rozerwanie błon przetrwalników bakterii i grzybów przyczyniających się do rozkładu żywności - mówiła w Dwóje Emilia Pawlikowska.
Audio
  • "Paskalizacja plus". Polski wkład w konserwację żywności (Droga przez mąkę/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Dina Belenko

restauracja 1200.jpg
Polskie restauracje krytycznym okiem

Paskalizacja to metoda konserwowania żywności polegająca na poddawaniu jej wysokiemu ciśnieniu. Kucharz Piotr Lisakowski podkreślił w audycji przewagę tej technologii nad mrożeniem. - W wyniku działania temperaturą, obniża się skład pokarmu, do tego poprzez mrożenie nie zatrzymamy rozkładu tłuszczy, one dalej będą oksydować. W przypadku wysokiego ciśnienia nie tracimy żadnych wartości. Zachowujemy wszystkie wartości produktu świeżego.

W audycji rozmawialiśmy o wkładzie polskich naukowców w metodę paskalizacji. Nasi goście wyjaśnili, jakie produkty można konserwować w ten sposób, jak wpływa ona na mięsa oraz prze ile czasu produkty zachowują świeżość.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Emilia Pawlikowska z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN oraz Piotr Lisakowski - kucharz

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 12.30

bch

Czytaj także

Anthony Bourdain. Mistrz kuchni z misją zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 11:15
- Siadał do stołu z ludźmi w regionach objętych konfliktem zbrojnym, jadł, rozmawiał, zadawał proste pytania, bardzo dużo mówił o islamie - tak dziennikarka Aga Kozak wspominała w Dwójce Anthony'ego Bourdaina, zmarłego 8 czerwca amerykańskiego szefa kuchni, prezentera telewizyjnego i pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wino to była i jest sprawa polska"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 18:37
- Na początku XIX wieku, a zwłaszcza w tzw. Królestwie Polskim, powstał projekt rządowy reaktywowania winnic w Polsce. Gdyby nie powstanie listopadowe, prawdopodobnie mielibyśmy w połowie XIX w. sporą porcję polskich win - mówił w Dwójce prof. Wojciech Włodarczyk, założyciel Klubu Historii i Kultury Wina przy Stowarzyszeniu Historyków Sztuki.
rozwiń zwiń