"Tutto bene" - zapach domu w przepisach i opowieściach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:21
- Godzinami gadałyśmy o jedzeniu, o naszych przeżyciach, o tym czemu robimy to, co robimy i w jaki sposób - opowiadała w audycji "Droga przez mąkę" Flavia Borawska, szefowa kuchni i współautorka książki "Tutto bene", historii o smakach i aromatach.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
24:07 [ PR2]PR2 (mp3) 25 październik 2020 11_00_09.mp3 Rozmowa z autorkami książki kulinarnej "Tutto bene" (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

Flavia Borawska gotuje z szacunkiem dla wspomnień, dla tradycji i rodzinnych historii. Podróżuje, próbuje, kolekcjonuje nowe kulinarne wrażenia, a potem przenosi je na domowy grunt. Małgosia Minta jest reporterką, autorką książek, specjalistką w dziedzinie trendów, autorką popularnego bloga Minta Eats i częstym gościem radiowej Dwójki. Wspólnie gotowały, jadły i rozmawiały. Wyszła im z tego pyszna książka.

- Pomysł pojawił się dość spontanicznie w czasie pierwszego lockdownu, kiedy miałam trochę mniej do robienia, bo gros moich obowiązków łączy się z wyjazdami - zaznaczyła Małgosia Minta. - Z kolei Flavia nie pracowała, bo restauracje nie pracowały. A gdzieś nam ten pomysł krążył nam w głowach już wcześniej.

Czytaj także:

Franciszek Bojańczyk: kuchnia jidisz kojarzona jest ze słodkim smakiem

O kuchni flandryjskiej i niderlandzkiej w połowie XVI wieku

Flavia Borawska na kuchni się zna (jest absolwentką akademii kulinarnej Le Cordon Bleu, laureatką tytułu Kobieta Szef 2020 polskiej edycji przewodnika Gault et Millau), ale kuchnia to dla niej więcej niż przygotowywanie potraw. - Dla mnie najcudowniejsze w procesie tworzenia jest, że w pewnym momencie to wszystko przeistoczyło się w ciągłą konwersację - przyznała.

Jednak nie wszystko poszło gładko podczas "gotowania" tej książki. Najtrudniejsze okazały się desery. - Zawsze powtarzam, że nie przepadam za słodyczami, co za tym idzie moje umiejętności w tworzeniu ich są ograniczone. Wolę sery. To jest mój deser - żartowała Flavia Borawska. - Ale jest tam wiele przepisów potraw, które jadłam od dziecka i nadal jem jak jeżdżę do Włoch - podkreśliła. - Są serwowane u moich rodziców, czy ja je robię namiętnie i chętnie. To jest wgląd w moje życiowe menu.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 25.10.2020

Godzina emisji: 11.00​


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Luciano Pavarotti – przybliżył operę milionom

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 05:40
– Stworzył kreacje, które przeszły do historii sztuki operowej – mówił Bogusław Kaczyński, gość audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sekrety włoskiej kuchni". Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 16:38
Jak faszyzm walczył z makaronem? Dlaczego pizzę we Włoszech je się tylko z przyjaciółmi? O włoskiej kulturze jedzenia mówimy w programie Beaty Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń