Paprykarz szczeciński - co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 13:00
Paprykarz szczeciński skończył 56 lat. Jaka jest historia jego powstania? Czy jego skład ulegał zmianie? Gościem tego wydania "Drogi przez mąkę" była Małgorzata Wolff - organizatorka urodzin potrawy.
Paprykarz szczeciński to bohater tego wydania audycji
Paprykarz szczeciński to bohater tego wydania audycjiFoto: Fanfo / Shutterstock

Dokąd był eksportowany paprykarz szczeciński ? W którym kraju próbowano go podrobić? Kto produkował go w czasach PRL-u? Jakie są jego współczesne wariacje?

Gościem tego wydania "Drogi przez mąkę" była Małgorzata Wolff - organizatorka urodzin potrawy.

Paprykarz szczeciński został opracowany w połowie lat 60. XX w. przez pracowników laboratorium PPDiUR Gryf ze Szczecina na zlecenie szefa produkcji Wojciecha Jakackiego. Paprykarz szczeciński był wynikiem pomysłu racjonalizatorskiego na zagospodarowanie odpadów po wykrawaniu kostki rybnej z zamrożonych bloków rybnych. Pierwowzorem paprykarza szczecińskiego była afrykańska potrawa Tiep bou dienn Sénégalais, której smakiem zachwycili się technolodzy z polskich statków-chłodni do połowów dalekomorskich podczas pobytu w portach u wybrzeży Afryki Zachodniej na początku lat 60.

***

Erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu, Łukasz Modelski, będzie omawiać z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący“ do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.


Posłuchaj
26:54 2023_10_15 12_30_03_PR1_Droga_przez_make.mp3 Paprykarz szczeciński - co o nim wiemy? (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Małgorzata Wolff

Data emisji: 15.10.2023

Godzina emisji: 12.30

mo/mgc

Czytaj także

Kulinaria i ich znaczenie dla cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 11:30
O cywilizacyjnej roli jedzenia i picia rozmawialiśmy w "Drodze przez mąkę" z Pawłem Bravo - tłumaczem, pisarzem i publicystą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O wakacyjnych festiwalach kulinarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 13:00
Czego można spróbować podczas wakacyjnych festiwali kulinarnych? Jakie umiejętności można zdobyć w ich trakcie? Z kim można się spotkać? O tym rozmawialiśmy w pierwszym po wakacjach wydaniu audycji "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń