Tadeusz Wielecki zaprasza na Warszawską Jesień

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 15:06
W ubiegłym roku dominowała na festiwalu muzyka, która głos zabierała i mówiła o sprawach ważnych. W tym roku programimprezy też poświęcony jest głosowi, ale rozumianemu inaczej...
Audio
  • Tadeusz Wielecki, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”
Warszawska Jesień 2011. Koncert Finałowy
Warszawska Jesień 2011. Koncert FinałowyFoto: Grzegorz Mart/warszawska-jesien.art.pl

- "Warszawska jesień… z głosem" takie jest hasło tegorocznego festiwalu. Trzeba to rozumieć dwojako. Zwracamy uwagę na wypowiedź, treść: co muzyka może przekazać i w jaki sposób to czyni. Ale też na głos dosłownie, na śpiew. Można także kodować w muzyce tekst bez użycia słów - podkreśla gość "Poranka Dwójki", dyrektor 55. Międzynarodowego Festiwalu Warszawska Jesień, Tadeusz Wielecki. 

Jak zauważa nasz gość śpiew też może odbywać się przez słów. - Mamy dużo form, które trudno nazwać operą czy teatrem, a jednak ten element w sobie zawierają, jak choćby "Luna Park" Georgesa Aperghisa. Mamy też operetkę a cappella. 
W programie Drugim, który jest patronem festiwalu, będą Państwo mieli okazję usłyszeć 4 transmisje i 1 retransmisję.  Zaczynamy transmiją koncertu inauguracyjnego. W niedzielę na festiwalu zagości Gombrowicz za sprawą "Geschichte" Oscara Sasnoya. To druga opera tego kompozytora, którego ojciec był znajomym pisarza, a on sam jest jego wielkim wielbicielem. W związku z wystawieniem do Polski przyjeciała także, żona pisarza, Rita Gombrowicz. Słuchacze Dwójki mają szanse być gośćmi niezwykłego spotkania. Czytaj więcej >>>
Warszawska Jesień w Liczbach to 16 koncertów, 57 utworów, 17 prawykonań, 20 kompozycji, które po raz pierwszy zostaną wykonane w Polsce. Na festiwalu licznie są obecni młodzi polscy twórcy. To, jak podkreśla dyrektor, powinność festiwalu, informować o zmianach na polskiej scenie. 
Festiwal pamięta też o najmłodszych. Drugi raz zapraszając dzieci do uczestnictwa w Małej Warszawskiej Jesieni. Czeka na nich m.in. specjalny spacer wieczorny po Łazienkach, wyprawa muzyczna, oparta na "Przemianach” Owidjusza. Warszawska Jesień w Liczbach to 16 koncertów, 57 utworów, 17 prawykonań, 20 kompozycji, które po raz pierwszy zostaną wykonane w Polsce. Na festiwalu licznie są obecni młodzi polscy twórcy. To, jak podkreśla dyrektor, powinność festiwalu, informować o zmianach na polskiej scenie. 
Festiwal pamięta też o najmłodszych. Drugi raz zapraszając dzieci do uczestnictwa w Małej Warszawskiej Jesieni. Czeka na nich m.in. specjalny spacer wieczorny po Łazienkach, wyprawa muzyczna, oparta na "Przemianach” Owidjusza.

Jak zauważa, także śpiew może odbywać się przez słów. - Mamy dużo form, które trudno nazwać operą czy teatrem, a jednak ten element w sobie zawierają, jak choćby "Luna Park" Georgesa Aperghisa. Mamy też operetkę a cappella - wyjaśnia.

W programie Drugim Polskiego Radia, który jest patronem festiwalu, będą Państwo mieli okazję usłyszeć 4 transmisje i 1 retransmisję.  Zaczynamy przentacją koncertu inauguracyjnego. Natomiast w niedzielę na festiwalu zagości Witold Gombrowicz za sprawą "Geschichte" Oscara Sasnoya. To druga opera tego kompozytora, którego ojciec był znajomym pisarza, a on sam jest jego wielkim wielbicielem. W związku z wystawieniem do Polski przyjeciała także żona pisarza, Rita Gombrowicz. Słuchacze Dwójki mają szanse być gośćmi niezwykłego spotkania. Czytaj więcej >>>

Warszawska Jesień w liczbach to: 16 koncertów, 57 utworów, 17 prawykonań, 20 kompozycji, które po raz pierwszy zostaną wykonane w Polsce. Na Festiwlau obecni są licznie młodzi polscy twórcy. To, jak podkreśla dyrektor, powinność imprezy, informować o zmianach na polskiej scenie. Festiwal pamięta też o najmłodszych. Drugi raz zaprasza dzieci do uczestnictwa w Małej Warszawskiej Jesieni. Czeka na nich m.in. specjalny wieczorny spacer po Łazienkach i wyprawa muzyczna oparta na "Przemianach” Owidiusza.

gs

Czytaj także

Fenomenologia klawiatury

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 12:08
Uczestnicy oraz organizatorzy "Warszawskiej Jesieni" opowiadają, czym jest fortepian i klawiatura w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne eksperymenty podczas Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 10:31
W piątek w stolicy rozpocznie się jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audiowizualne instalacje na festiwalu Warszawska Jesień

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 15:50
W trakcie 55. święta muzyki współczesnej trwać będzie niezwykła wystawa.
rozwiń zwiń