Lupa: moja wada to pycha. Cenię pokorę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:12
Specjalnie dla Dwójki polscy artyści odpowiadają na pytania z "kwestionariusza Prousta". Tym razem przepytywaliśmy Krystiana Lupę.
Audio
  • Kwestionariusz Prousta: Krystian Lupa (Życie na miarę literatury/Dwójka)
Krystian Lupa
Krystian LupaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Najłatwiej wybaczam zapalczywość, taką gorącą wodę. O, grzechy, które się popełnia w chwilach niekontrolowanych emocji - to jedna z odpowiedzi jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych. Krystian Lupa odpowiadał pytania ze słynnego kwestionariusza.
Dowiedzieliśmy również jakie ceny Lupa najbardziej ceni u mężczyzn, a jakie u kobiet. Powiedział z kim chciałby się zamienić na życia (ale tylko na chwilę).
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z reżyserem.


"Kwestionariusza Prousta", ta swoista gra towarzyska, była popularna w XIX wieku - należało odpowiedzieć na kilkanaście krótkich, osobistych pytań, dotyczących różnych aspektów osobowości, zainteresowań, upodobań. Dwa razy (w wieku lat 13 i 20) odpowiadał na nie Marcel Proust.
W Dwójce znajdziemy bardzo wiele rozmów z pisarzami: pytamy się o refleksje na temat twórczości, wspólnie odczytujemy nowo powstałe dzieła, szukamy kontekstów i wpływów, biograficznych odniesień oraz literackich odwołań. Tym razem jednak zapraszamy do wysłuchania nieco innych wywiadów - wykorzystujących właśnie pytania zawarte w "kwestionariuszu Prousta". Co jest dla Pani/Pana największym nieszczęściem? Jakie błędy Pani/Pan najłatwiej wybacza? Ulubiony bohater powieściowy, ulubiony malarz, kompozytor, ulubiony kolor? Pani/Pana obecny stan ducha? Motto życiowe? Wymarzone miejsce na ziemi? To tylko niektóre z pytań tego szczególnego wywiadu.
Nagrane rozmowy są prezentować co dwa tygodnie, w audycji z cyklu "Życie na miarę literatury".
Audycja Doroty Gacek.

"Miasto
"Miasto snu" Krystiana Lupy w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, mat.prasowe

usc

Czytaj także

Pracować z aktorem, bez jego szkody psychicznej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 09:00
- Glińska tworzy teatr bardzo ludzki, opowiadający o człowieku – przekonywała w audycji "W Dwójce raźniej” Aleksandra Popławska, aktorka teatralna, filmowa, reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lupa: "Miasto snu" to Polska

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 12:37
10 listopada w TR Warszawa odbyła się polska premiera... "starego" spektaklu Krystiana Lupy.
rozwiń zwiń