"Rigoletto" - na żywo z Nowego Jorku!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 21:30
Metropolitan Opera przygotowała nową inscenizację opery Verdiego z Piotrem Beczałą w roli Księcia Mantui. Zapraszamy na transmisję dzieła w sobotnim "Wieczorze operowym", który na antenie Dwójki w godz.19.00-22.45.
Rigoletto - na żywo z Nowego Jorku
Foto: materiały promocyjne

Kasyno zamiast książęcego dworu, renesansowi bohaterowie stylizowani na postacie znane ze świata filmu i rozrywki - to pomysł reżysera Michaela Mayera na uwspółcześnienie akcji "Rigoletta", pierwotnie rozgrywającej się w XVI-wiecznej Mantui. Scenę wypełnią bary i rozświetlają neony nocnych klubów. Nowym językiem przemówią też bohaterowie Verdiego.

>>>Słuchaj na żywo on-line

Niezmieniona pozostaje tylko muzyka i sama opowieść: historia książęcego błazna, Rigoletta, który na skutek lekkomyślnych postępków swego władcy – pozbawionego skrupułów uwodziciela – traci jedyną, na próżno chronioną przed brutalnością świata, córkę.

W jednej z głównych ról zobaczymy naszego tenora, Piotra Beczałę, który zbiera doskonałe recenzje za swoją kreację bezwględnego księcia Mantui. Obok polskiego artysty w przedstawieniu biorą również udział: jako Rigoletto Żeljko Lucić (baryton); w roli Gildy, córki błazna, Diana Damrau, (sopran); w partii płatnego mordercy imieniem Sparafucile Stefan Kocan (bas) czy - jako siostra zabójcy, Maddalena – Oksana Volkova (mezzosopran). Orkiestrę Metropolitan Opera prowadzi dyrygent z Włoch, Michele Mariotti.

Zapraszamy na transmisję dzieła w sobotnim "Wieczorze operowym". Wszelkie prawa do spektaklu ma Metropolitan Opera.

Zobacz program spektakli wystawianych przez MET w sezonie 2012/2013.

Audycję poprowadzi Aleksander Laskowski.

16 lutego (sobota) godz. 19.00.

Czytaj także

Szkocka tragedia Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 23:00
Od najmłodszych lat włoski kompozytor był zafascynowany Szekspirem, nazywał go swoim ulubionym poetą. Ale po raz pierwszy zmierzył się z Szekspirowskim tematem już jako twórca dojrzały, o ustalonej renomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Verdiowski czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 16:30
Pierwszą noworoczną premierą Teatru Wielkiego będzie "Don Carlo" Giuseppe Verdiego, opera przygotowana przez Willy Deckera. W Dwójkowym cyklu "Przed premierą" zaglądamy za kulisy spektaklu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała jako Książę zachwyca Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 11:02
Metropolitan Opera przedstawia nową inscenizację opery Verdiego „Rigoletto” z Piotrem Beczałą w partii Księcia Mantui. Śpiew i gra polskiego tenora porywa wszystkich, spektakl – tylko niektórych.
rozwiń zwiń