Koncert Orkiestry św. Mikołaja. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 12:00
Orkiestra wystąpiła na Muzycznej Scenie Tradycji w przededniu wydania kolejnego albumu "Mody i kody".
Orkiestra św. Mikołaja
Orkiestra św. Mikołaja Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Mody można rozumieć dwojako – jako modne style, ale również jako skrót od słowa "modyfikacja", który dobrze znają komputerowi gracze. Pojęcie mody to znak czasu. Dla każdej ludowej piosenki muzycy szukali, na jakim modzie najfajniej się ją gra - takie dekodowanie starej muzyki na nowym sprzęcie. Tytułowe kody to przede wszystkim dwa bardzo charakterystyczne i osłuchane kody muzyczne: przeboje ludowej estrady i technika melodeklamacji, dziś najbardziej rozpowszechniona w wersji hip-hop czy ragamuffin, ale od zawsze istniejąca w kulturze tradycyjnej na granicy mowy i śpiewu. Dzięki temu połączeniu udało się stworzyć piosenki stosunkowo proste, a jednocześnie melodyjne i opisujące konkretne sytuacje czy historie, co w muzyce ludowej nie jest regułą. Od cepeliowskich hitów zawsze się kapela odżegnywała. Cały folk powstał w opozycji do tzw. zespołów pieśni i tańca. Ale ich kody są solidne. Wystarczy zmienić "skórkę", żeby odkryć je na nowo. Historie się nie zmieniają. Ostatecznie chodzi o to, aby cały czas je opowiadać, jak kto umie i lubi. I w ten sposób – jak Szeherezada – utrzymywać się przy życiu. Gościem Mikołajów był Stefan Darda, ceniony pisarz literatury grozy, który był niegdyś muzykiem Orkiestry św. Mikołaja.

***

Istniejąca od 1988 roku Orkiestra Świętego Mikołaja to jeden z najważniejszych i pionierskich zespołów na polskiej scenie folkowej. Jako jedni z pierwszych inspirowali się folklorem polskim, łemkowskim i huculskim, czemu wierni są do dziś. Od początku swojego działania Orkiestra związana jest ze środowiskiem skupionym wokół lubelskiej Chatki Żaka – Akademickiego Centrum Kultury UMCS.

Muzycy Orkiestry zaczynali od wspólnych studenckich wędrówek z gitarą po Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Z czasem zafascynowali się muzyką ludową: najpierw łemkowską i bojkowską, a potem polską, przede wszystkim z Lubelszczyzny i Roztocza. Przez 28 lat istnienia przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków. Od początku z Orkiestrą jest jej założyciel i lider, grający na skrzypcach, fujarce i instrumentach stroikowych Bogdan Bracha. Oprócz niego w obecnym składzie występują: skrzypaczka Anna Kołodziej, perkusistka Agnieszka Kołczewska, wiolonczelistka Weronika Kijewska oraz Marcin Skrzypek, który gra na gitarze, mandolinie, kobozie, cymbałach i bębenkach.

Orkiestra Świętego Mikołaja ma w swoim dorobku kilkanaście albumów, zarówno studyjnych jak i koncertowych. Zagrała prawie 2000 koncertów w kraju i za granicą. W jej środowisku powstało wiele prekursorskich inicjatyw mających na celu animację i popularyzację muzyki folkowej, takie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" organizowany corocznie od 1991 roku czy wydawane od 1996 roku pismo folkowe "Gadki z Chatki".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Orkiestra św. Mikołaja

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emsji: 16.00

mm/fbi

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Piotr Kędziorek
Czytaj także

Goście Weselni i muzyka Metów. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 18:00
Koncert promował 31. płytę z serii "Muzyka Źródeł". Na album "Kapela Metów" złożyły się nagrania wybitnych muzyków Mazowsza Rawskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiewnik Pelpliński" na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 21:46
W Studiu im. Szpilmana odbył się koncert zespołu Monodia Polska, który wykona pieśni religijne ze "Śpiewnika Pelplińskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tęgie Chłopy na "Muzycznej Scenie Tradycji". Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 09:24
Obejrzyj nagranie występu kapeli Tęgie Chłopy, której debiutancki album "Dansing" miał podczas Dwójkowego koncertu swoją premierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz Kapelę Maliszów na Muzycznej Scenie Tradycji!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 06:00
15 listopada w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpili laureaci drugiej nagrody festiwalu Nowa Tradycja 2014.
rozwiń zwiń