Fantazja i obiecujący chaos. Młoda polska proza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 20:00
– Obie te książki są dobre. W przypadku debiutów to się rzadko zdarza – mówił Piotr Kofta o książkach młodych pisarek Weroniki Murek i Dominiki Słowik.
Audio
  • Młoda polska proza. "Atlas: Doppelganger" Dominiki Słowik i "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weroniki Murek. Autorka (ur. 1989r)  jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Katowicach.
Fragment okładki książki "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek. Autorka (ur. 1989r) jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Katowicach.Foto: mat. prasowe wyd. Czarne

"Atlas: Doppelganger" Dominiki Słowik (ur. 1988) to według Magdaleny Miecznickiej rodzaj beletryzowanego reportażu o życiu na śląskim blokowisku w latach 90. – Wpleciona jest w to fantastyczna historia dziadka, który spędził swoje życie na egzotycznych podróżach. Mamy tu do czynienia z wątkiem marquezowskim – dodała.

Zbiór opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek (ur. 1989) jest popisem niezwykłej wyobraźni autorki. Już pierwsze opowiadanie "W tył, w dół, w lewo" wprowadza nas w oryginalny świat tej prozy. Jego bohaterką jest młoda kobieta, która umarła, ale właściwie o tym nie wie. Ale najbardziej zaskakująca jest pointa tego tekstu.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta

Data emisji: 27.03.2015

Godzina emisji: 17.30

mc/fbi

Czytaj także

Twardoch: żyje się lepiej, myśląc o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Nie dostrzegam niczego, czego należałoby się bać we własnej śmierci. Wiele rzeczy przeraża mnie bardziej - powiedział autor wydanej właśnie powieści "Drach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 15:00
– Patrząc na te książki, możemy prześledzić niezwykle intensywny i bogaty rozwój intelektualny Wojaczka – mówił Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zły" Tyrmanda powieścią w obronie systemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 22:00
- Wpisywanie tej książki w antykomunistyczny kontekst to absurd. Tyrmand napisał fajną powieść sensacyjną dla ludu i chwała mu za to - uważa pisarz Michał Komar.
rozwiń zwiń