Jens Lapidus. Następca Stiega Larssona?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 15:00
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy tym razem m. in. powieść kryminalną Jensa Lapidusa "VIP room", opublikowaną w Polsce przez Marginesy.
Audio
  • Recenzje książek Jensa Lapidusa "VIP room" i Paula Hawkins "Dziewczyna z pociągu" (Czytelnia/Dwójka)
Jens Lapidus VIP room. Fragment okładki polskiego wydania
Jens Lapidus "VIP room". Fragment okładki polskiego wydania Foto: materiały promocyjne

[...]

VIP room to pierwszy tom nowego cyklu mistrza ze Sztokholmu, którego nazwisko jest wymieniane zaraz po Stiegu Larssonie wśród autorów gatunku. Jak się powszechnie podkreśla, do świetnego odbioru jego książek na świecie niewątpliwie przyczyniła się popularność skandynawskich kryminałów, ale on sam nie chce odcinać kuponów od dokonań poprzedników. Przede wszystkim ucieka od często powielanego schematu, czyli dochodzenia do rozwiązania od momentu zbrodni przez towarzyszenie detektywowi w odkrywaniu zabójcy. Jego interesuje punkt widzenia przestępcy, zastanawia się, co powoduje człowiekiem, że decyduje się przejść „na ciemną stronę”. Wiedzę na temat tego środowiska czerpie przede wszystkim ze swojej pracy jako adwokat. Na co dzień spotyka osoby ze sztokholmskiego półświatka, czyta policyjne raporty dotyczące przestępczości zorganizowanej, handlu ludźmi i biznesu narkotykowego.


Stara się jak najlepiej oddać realia i jest świetnym obserwatorem otaczającej rzeczywistości – Sztokholm to równoprawny bohater jego książek. Portretuje kosmopolityczny charakter miasta, pokazuje miejsca spoza turystycznych szlaków. Jego Sztokholm daleki jest od wyobrażeń państwa opiekuńczego, bezpiecznego, do którego przyzwyczaiły nas obrazki z lat 70. i 80 ubiegłego stulecia. Opisuje problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy wielkich miast – kwestie ekonomiczne, problemy z zatrudnieniem, rosnące ceny mieszkań czy wzrost przestępczości.

[...]

Nasi recenzenci Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta opowiedzieli też o książce Paula Hawkinsa "Dziewczyna z pociągu" (Świat książki).

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 24.10.2015

Godzina emisji: 12.30

mm/mc

Czytaj także

Bohaterowie Astrid Lindgren w świecie Stiega Larssona

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 20:00
- Mówi się, że bohaterowie trylogii "Millenium" to detektyw Blomkvist oraz Pipi Pończoszanka, która dorosła i stała się Lisbeth Salander - stwierdził publicysta Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne pożegnanie Henninga Mankella

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:00
W wieku 67 lat zmarł szwedzki mistrz kryminału Henning Mankell. Czytelnicy znali go głównie jako autora serii powieści o komisarzu Kurcie Wallanderze.
rozwiń zwiń