Bohaterowie Astrid Lindgren w świecie Stiega Larssona

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 20:00
- Mówi się, że bohaterowie trylogii "Millenium" to detektyw Blomkvist oraz Pipi Pończoszanka, która dorosła i stała się Lisbeth Salander - stwierdził publicysta Wojciech Orliński.
Audio
  • Rozmowa wokół powieści "Co nas nie zabije", czyli "komercyjnej" kontynuacji słynnej trylogii Stiega Larssona (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czy Pipi Pończoszanka po latach stała się słynną hakerką Stiega Larssona - Libseth Salander?
Czy Pipi Pończoszanka po latach stała się słynną hakerką Stiega Larssona - Libseth Salander?Foto: gaelx, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Być może o ogromnym sukcesie trzech powieści Stiega Larssona zadecydowała mroczna wizja "Skandynawii Breivika". Ale, jak zauważył prowadzący audycję Jacek Wakar, 80 milionów czytelników w 30 krajach zafascynowało się przede wszystkim głównymi bohaterami trylogii - Mikaelem Blomkvistem oraz Lisbeth Salander, którzy mają zresztą swojej pierwowzory w klasyce literatury szwedzkiej. 

Co ciekawe, sam Stieg Larsson okazuje się mieć o wiele mniej wspólnego ze swoim literackim alter ego, niż zwykliśmy przypuszczać. Więcej z Mikaelem Blomkvistem łączy - jak zauważył znawca tematu Marcin Baran - Davida Lagercrantza, autora "Co nas nie zabije", czyli napisanej na komercyjne zamówienie kontynuacji słynnej trylogii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Marcin Baran (poeta i publicysta, znawca kryminałów Larssona), Wojciech Orliński (publicycta, eseista)

Data emisji: 7.09.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/ag

Czytaj także

Pisarz jako towar najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 10:00
Czy współcześnie sprzedaje się raczej książki, czy – ich autorów? W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak ważną częścią pracy pisarza stała się dziś praca nad wizerunkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astrid Lindgren: pisarka, która potrafiła słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 14:37
- Astrid Lindgren słynęła z niesamowitego poczucia humoru - wspomina Margareta Strömstedt, przyjaciółka i biografka szwedzkiej autorki literatury dziecięcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filolog klasyczny, o którego biją się miasta

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 19:50
- Włodarze zwracali się do mnie z propozycją, ażeby akcja mojej powieści rozgrywała się w ich mieście. Zwykle odmawiałem z prostego powodu - mówił w Dwójce Marek Krajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żuławski: Gombrowicz był przeciwko wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
- Zdawał sobie sprawę, że jest od innych bystrzejszych i to pozwalało mu pisać "w ogóle przeciw" - uważa Andrzej Żuławski, który powraca do kina adaptacją "Kosmosu" Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już dziś premiera książki "Co nas nie zabije", czwartej części sagi "Millennium"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 13:19
W Szwecji oraz w 25 krajach, w tym w Polsce, ukazała się w czwartek kontynuacja bestsellerowej trylogii kryminalnej "Millennium", którą po śmierci jej autora Stiega Larssona w 2004 roku napisał David Lagercrantz.
rozwiń zwiń