REKLAMA

Francuski filozof w Polsce, polscy Żydzi w Kostaryce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:02
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy reportażowe książki "Foucault w Warszawie" Remigiusza Ryzińskiego i "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki" Anny Pamuły.
Audio
  • Recenzje książek "Foucault w Warszawie" Remigiusza Ryzińskiego i "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki" Anny Pamuły (Czytelnia/Dwójka)
Grafika przedstawiająca Michela Foucalta
Grafika przedstawiająca Michela FoucaltaFoto: Loboda.linux/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Wydany przez Dowody na Istnienie "Foucault w Warszawie" opowiada nieznaną historię rocznego pobytu jednego z najsłynniejszych francuskich filozofów, który osiedlił się w Warszawie w 1958 r., nawiązywał homoseksualne romanse i był obserwowany przez SB.

Z kolei Anna Pamuła w opublikowanej przez wydawnictwo Czarne książce "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki" przedstawia - także mało znane - losy polskich Żydów, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku osiedlali się w Kostaryce.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 12.30

mc/zi

Czytaj także

Michel Foucault dał nam narzędzia do stawiania codziennego oporu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 16:00
- On przypomniał filozofom, że prawda jest rzeczą z tego świata - mówiła dr Joanna Bednarek. - Socjologom za to zwrócił uwagę, że ludzie mają ciało, i że to ciało jest najważniejszym przedmiotem obróbki przez procesy władzy - dodawał dr Jacek Kochanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polacos". Przygody polskich Żydów w Kostaryce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:30
– Praca nad tą książką także zaczęła się jako przygoda – mówiła w Dwójce Anna Pamuła, autorka niedawno wydanego tomu "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki".
rozwiń zwiń