"Poza siebie". Literacki groch z kapustą?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 17:34
- Autorka chciała napisać dwie książki w jednej, a nie napisała żadnej - mówiła Iwona Rusek. - Zabrakło trzeźwego redaktora - wtórował jej Piotr Kofta. W "Czytelni" zrecenzowaliśmy powieść Sashy Marianny Salzmann.
Audio
  • Recenzje książek "Umarli" Christiana Krachta oraz "Poza siebie" Sashy Marianny Salzmann (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prasowe

Salzmann_1200.jpg
Sasha Marianna Salzmann: proza to dla mnie przygoda

"Poza siebie" to debiut prozatorski urodzonej w Moskwie niemieckiej dramaturżki Sashy Marianny Salzmann. Książka opowiada historię człowieka, który udaje się do Stambułu w poszukiwaniu swojego brata bliźniaka. - Bohaterowie książki się w tym Stambule gubią tożsamościowo, językowo i płciowo. Każdy ich gest jest dramatyczny i ta nadekspresyjna estetyka staje się po pewnym czasie męcząca.

Na inny problem z powieścią z Salzmann zwróciła uwagę Iwona Rusek, która wskazała na bezład wątków, w których rodzinne wspomnienia autorki mieszają się z historią braci bliźniaków, a z czego niewiele wynika dla czytelnika. - Musiałam przeczytać opinie, żeby dowiedzieć się, o czym jest ta książka, bo z treści to dla mnie zupełnie nie wynika.

Krytycy Dwójki byli mniej zgodni odnośnie do powieści "Umarli" Christiana Kracht, którą również omówiliśmy w "Czytelni". Na wady wskazywała Iwona Rusek, na zalety Piotr Kofta. Jego zdaniem książka Krachta jest grą z przyzwyczajeniami zachodniego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Markowe wątki literatury skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 16:00
- Książki Roya Jacobsena i Dorthe Nors są opowieściami o samotności, wyobcowaniu i poszukiwaniu bliskości a zarazem nieumiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Wykorzystują więc markowe wątki skandynawskiej prozy - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z literacką wizytą w Albanii i w polskim szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 12:00
W audycji "Czytelnia" omówiliśmy reportaż Małgorzaty Rejmer "Błoto słodsze niż miód" oraz powieść Olgi Hund "Psy ras drobnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tirza" i "Lincoln w Bardo". Dwa spojrzenia na wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:30
W audycji "Czytelnia" omówiliśmy książki cenionych i nagradzanych pisarzy - Arnona Grunberga i Georgea Saundersa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królestwo" Twardocha. Thriller i mocne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 14:40
- To przede wszystkim historia o kobietach, które są w stanie sobie poradzić nawet w najstraszniejszych okolicznościach - opowiadała o najnowszej książce Szczepana Twardocha Magda Mikołajczuk.  
rozwiń zwiń