"Babcie" Petra Šabacha. Takie jest czeskie poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 10:00
- Na każdej stronie parskałem straszliwym śmiechem, który brał się z tego, że ta książka mnie bawiła, ale też miejscami przerażała. To cecha tego humoru - opowiadał w Dwójkowej Czytelni Piotr Kofta, recenzując powieść "Babcie" Petra Šabacha.
Audio
  • "Babcie" Petra Šabacha i "Czeski raj" Jaroslava Rudiša. Recenzje książek (Czytelnia/Dwójka)
okładki książek
okładki książekFoto: mat. promocyjne

Czytelnia 1200.jpg
Literackie nowości z Czech

Książka ta, podkreślał Dwójkowy recenzent, jest typowa dla Petra Šabacha: czerpie ona z biografii autora, ale w sposób nieoczywisty. - "Babcie" są skrótową, anegdotyczną kroniką mniej więcej 30 lat socjalistycznej Czechosłowacji. Od czasów stalinizmu, a był on zwłaszcza w Czechach surowszy i bardziej ponury niż w Polsce, przez czasy odwilży, potem rok 1968, potem przywrócenie komunistycznych porządków, po praską wiosnę. Książka kończy się wraz z rokiem 1989 – opisywał Piotr Kofta.

Pytanie o wartość ludzkiego życia w prozie czeskiej >>>

Powieść, to druga cecha wyróżniająca tego czeskiego prozaika, napisana jest w anegdotach. - Są tu zatem historie rodzinne, bo to Šabacha zawsze najbardziej interesowało, z udziałem wielu charakterystycznych, nieco ekscentrycznych osób, podane w czymś w rodzaju skeczy, jeden za drugim - mówił gość audycji. Jak podkreślał, obecny tu komizm jest modelowym przykładem na "czeskie poczucie humoru". - Oprócz ciepłego zrozumienia dla ludzkich słabości, niesie w sobie pewną grozę i dyskomfort – wyjaśniał Piotr Kofta.

Barwny obraz nizin społecznych po czesku >>>

Więcej o bohaterach tej bardzo pozytywnie ocenianej przez Dwójkowych recenzentów książki – oraz o innej powieści: "Czeskim raju" Jaroslava Rudiša – w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 6.06.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Małe Grozy" i 'Rzeczy niewysłowione". Magiczna Warmia oraz inne światy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:48
W "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzowali książkę "Małe Grozy" Łukasza Staniszewskiego oraz "Rzeczy niewysłowione" Sørena Gaugera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminalne historie z krajów nordyckich

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 13:37
W "Czytelni" mówiliśmy o książkach, których akcja dzieje się na północy Europy: "Najgorętsza plaża w Finlandii" autorstwa Antti Tuomainen i "Bardzo zimna wiosna" Katarzyny Tubylewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thriller postapokaliptyczny i sporo o miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:23
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Drugi sen" Roberta Harrisa oraz "Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii" Raphaela Bob-Waksberga.  
rozwiń zwiń