"Halny" i "Cudze słowa". Kraków w powieści i opowiadaniach

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 13:02
Podczas kolejnego literackiego spotkania zajrzeliśmy do książek Wita Szostaka "Cudze słowa" oraz Igora Jarka "Halny". Obie zabierają nas do Krakowa.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
29:42 Dwójka czytelnia 29.11.2020.mp3 Wit Szostak "Cudze słowa", Igor Jarek "Halny" (Czytelnia/Dwójka)

Opowiadania zebrane w tomie "Halny" (Nowohucka kolęda, Królowa i Halny) łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Halny jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek portretuje mieszańców. 

W "Cudzych słowach" Wita Szostaka siedem osób kreśli portret Benedykta. Z każdej opowieści wyłania się inny bohater. Czy twórca najoryginalniejszej z krakowskich restauracji, ukochany uczeń charyzmatycznego filozofa i kochanek dwóch niezwykłych kobiet to na pewno ta sama osoba? Cudze słowa uwodzą wizją śródziemnomorskiej wyspy szczęśliwej i krakowskich mglistych Plant, pachną świeżo pieczonym chlebem i pilawem z jagnięciną. Powoli odkrywają przed czytelnikiem tajemnicę notesów, pełnych cudzych słów.

mat. prasowe

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Jakub Ekier: do "Księgi Koheleta" wracam cyklicznie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:30
- Gdybym mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na bezludną wyspę to byłaby ta pozycja. "Księga Koheleta" jest dla mnie utworem niezwykłym. To księga, która pokazuje, jak pisał o niej Miłosz, pewne rzeczy, które dzieją się w kółko, cyklicznie - opowiadał na antenie Dwójki Jakub Ekier, poeta, eseista i tłumacz.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sigrid Nunez. Dla mnie to kandydatka do Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:25
- Nunez jest bardzo klasyczną wykładowczynią uniwersytecką, przede wszystkim twórczego pisania. Świetnie się ją czyta - mówiła w "Literackich witaminach" tłumaczka literatury amerykańskiej Dobromiła Jankowska.
rozwiń zwiń