"Sigrid Nunez. Dla mnie to kandydatka do Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:25
- Nunez jest bardzo klasyczną wykładowczynią uniwersytecką, przede wszystkim twórczego pisania. Świetnie się ją czyta - mówiła w "Literackich witaminach" tłumaczka literatury amerykańskiej Dobromiła Jankowska.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
08:59 [ PR2]PR2 (mp3) 24 listopad 2020 16_45_30.mp3 Dobromiła Jankowska poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

W ostatnim kwartale na rynku wydawniczym pojawia się zwykle więcej książek niż w pierwszej połowie roku. Tej jesieni wyszły dwie przetłumaczone przez Dobromiłę Jankowską. - Jedna czekała dość długo na publikację, czyli "Wieczór w raju" Lucii Berlin, a druga, to "Pełnia miłości" Sigrid Nunez.

szczepan twardoch 1200 PAP.jpg
Szczepan Twardoch: jako pisarz jestem raczej intuicyjny niż intelektualny

"Wieczór w raju" jest uzupełnieniem wydanej w 2018 roku "Instrukcji dla pań sprzątających". - Lucia Berlin to jest pisarka, która stworzyła w życiu tylko 76 opowiadań i niemal wszystkie znajdują się w tych dwóch, wydanych tomach - zaznaczyła tłumaczka. - To są opowiadania o niej. W wielu wywiadach mówiła, że wszystko, co pisze jest w jakimś sensie autobiograficzne.

Czytaj także:

W swojej twórczości Berlin rozwiewa mit, że Ameryka jest rajem na ziemi. Ukazuje jak bardzo różny jest obraz przedstawiany w mediach, od tego, który zobaczyć można w rzeczywistości. Jej proza, choć zamknięta jedynie w opowiadaniach, jest znakomicie napisana. - Lucia Berlin jest przyrównywana do Raymonda Carvera, uważam, że to jest niechybione porównanie - oceniła Dobromiła Jankowska. - Jej życiorys to jest temat na film, zresztą taki film ma powstać, już są kręcone zdjęcia. Pedro Almodovar i jego pierwszy anglojęzyczny film będzie oparty na opowiadaniach Lucii Berlin.

W audycji usłyszeliśmy także o książkach Sigrid Nunez w tłumaczeniu naszego gościa. - To jest książka o rozmowach. O tym, że prawdziwa przyjaźń nie zna upływu lat. Mam nadzieję, że Nunez napisze jeszcze wiele podobnych powieści.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Dobromiła Jankowska (tłumaczka)

Data emisji: 24.11.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Prof. Krzysztof Biedrzycki: "Rękopis" kocham za migotliwość

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 17:49
- Tłumaczenie Wasilewskiej wiele dopowiada i wydobywa jeszcze więcej smaczków z tej powieści - mówił o współczesnym tłumaczeniu powieści "Rękopis znaleziony w Saragossie" prof. Krzysztof Biedrzycki, historyk literatury i krytyk literacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brygida Helbig: lubię sfikcjonalizowane biografie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 09:58
- "Biegnąca z wilkami" Clarissy Pinkoli Estés wywarła na mnie ogromny wpływ. Pomogła mi zrozumieć, w jaki sposób mnie wychowano, dlaczego tak często trudno mi było przeforsować swoje potrzeby, swój projekt życiowy. Jak się z tego wyzwolić, z tego gorsetu grzecznej dziewczynki - mówiła w "Literackich witaminach" Brygida Helbig, pisarka i literaturoznawczyni.
rozwiń zwiń