Książki dla dzieci i młodzieży. Pomysły na świąteczne prezenty

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 13:00
W audycji recenzenci Dwójki Iwona Rusek i Piotr Kofta wzięli na warsztat aż trzy książki dla dzieci i młodzieży: "Współczesny bajarz polski" (praca zbiorowa), "Almond" (autor: Won-Pyung Sohn) i "Truchlin. Czarny merkuryt" (autor: Vojtěch Matocha).
Okładki książek Almond (autor: Won-Pyung Sohn), Współczesny bajarz polski (praca zbiorowa) i Truchlin. Czarny merkuryt (autor: Vojtch Matocha)
Okładki książek "Almond" (autor: Won-Pyung Sohn), "Współczesny bajarz polski" (praca zbiorowa) i "Truchlin. Czarny merkuryt" (autor: Vojtěch Matocha)Foto: Mat. prasowe

Książki jako prezent mogą być inspiracją do świątecznej lektury i rodzinnego spędzania czasu.

"Współczesny bajarz polski"

Legendy i baśnie polskie. Trzeba je znać. Warto, żeby dzieci je znały. No tak, ale jak przekonać najmłodszych do starych i nudnych opowieści? Dzięki "Współczesnemu bajarzowi polskiemu" nudy już nie będzie.

- W naszym zbiorze umieściliśmy 20 tradycyjnych legend i baśni, w tym lektury obowiązkowe, w nowej i znakomitej odsłonie, autorstwa Zuzanny Orlińskiej. Historie o diabłach, strzygach, królewnach i czarnoksiężnikach opowiedziane zostały współczesnym, dynamicznym i pełnym humoru językiem. Autorka sięgnęła po mniej znane wersje klasycznych wątków, co z pewnością mile zaskoczy czytelnika - piszą wydawcy publikacji.

Do atrakcyjności "Współczesnego bajarza polskiego" przyczynia się bez wątpienia szata graficzna. Każda z czterech części książki została zilustrowana przez inną artystkę. Nic więc tylko czytać i oglądać. W szkole i poza nią.

Won-Pyung Sohn "Almond"

Yunjae od urodzenia nie przejawia żadnych emocji. Cierpi na aleksytymię – zaburzenie, które utrudnia odczuwanie radości, smutku czy strachu. To mniejsza niż przeciętnie liczba neuronów w ciele migdałowatym mózgu skazuje go na ten stan i społeczną alienację. W szkole Yunjae jest outsiderem, a w domu o tym, że emocje w ogóle istnieją, przypominają mu mama i babcia, rozwieszając karteczki z napisami "śmiech" lub "płacz".

W dniu jego szesnastych urodzin, podczas wspólnego wyjścia do restauracji, mama i babcia stają się ofiarami brutalnego napadu. Świadkiem zdarzenia jest Yunjae, który przygląda się scenie beznamiętnie. Pomoc osamotnionemu chłopakowi ofiarowuje piekarz zwany doktorem Shim, jednak później na drodze Yunjae zjawia się agresywny, nadpobudliwy Gon.

W odpowiedzi na swoje brutalne ataki na Yunjaego Gon otrzymuje tylko absolutny spokój. Chłopcy zaczynają ze sobą rozmawiać i okazuje się, że wiele mają sobie do przekazania. Jeden odczuwa aż za dużo, a drugi nie czuje nic.

Kiedy pewnego razu Gon znajduje się w niebezpieczeństwie, Yunjae zdobywa się na więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać.


Posłuchaj
29:44 2021_12_12 12_30_22_PR2_Czytelnia.mp3 Książki dla dzieci i młodzieży. Pomysły na świąteczne prezenty (Czytelnia/Dwójka)

 

Vojtěch Matocha: "Truchlin. Czarny merkuryt"

Truchlin – tajemnicza dzielnica Pragi, gdzie czas zatrzymał się w dziewiętnastym wieku: nie działa elektryczność ani inne współczesne wynalazki. Jest mroźna zima, dzielnicę pokrywa śnieg. Od pierwszych przygód Jirki i En upłynęło kilka miesięcy.

Na pogrzebie dziadka Jirka zauważa nieznajomego mężczyznę, który z ukrycia obserwuje ich rodzinę. Niedługo potem chłopak zostaje porwany i ląduje na Czerepach, w miejscu o wiele bardziej posępnym, niż reszta Truchlina. Jirka nie wierzy własnym oczom: czy to możliwe, że w dwudziestym pierwszym wieku, kilkaset metrów od centrum europejskiej stolicy, ludzie chodzą w ubraniach z innej epoki i wyznają surowe, średniowieczne zasady?

Czym jest poszukiwany przez porywaczy Jirki czarny merkuryt? Kto lub co starszy nocami na ulicach Pragi? I dlaczego Jirce wciąż wydaje się, że En ma jakiś sekret? Akcja pędzi, a napięcie rośnie z każdą stroną książki.

"Truchlin. Czarny merkuryt" - druga część bestsellerowej czeskiej sagi dla młodzieży potwierdza talent Vojtěcha Matochy do tworzenia pełnych emocji historii, których atmosferę podkreślają czarno-białe, mroczne ilustracje Karla Osohy. W Czechach ukazały się już trzy części serii, a na jej podstawie kręcony jest pełnometrażowy film fabularny.

[opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Wspomnienia z wojny i trudne życie rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 15:30
Tym razem w "Czytelni" mówiliśmy o dwóch książkach: "Zadupia" Antónia Lobo Antunesa i "Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zderzenie z przemijaniem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:12
Podczas kolejnego spotkania recenzenci Dwójki sięgnęli po książki poruszające temat kruchości życia i przemijania. Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta opowiadali o wrażeniach po lekturze "Finalistki" Anny Janko oraz "Dziadka nie ma" Michała Turowskiego.
rozwiń zwiń