Ewa Czaczkowska: studentów uczę dociekania prawdy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 13:20
- Jest takie powiedzenie i przekonanie, że nie krytykuje się żyjącego papieża. A ja tym bardziej wolałabym krytykować żyjącego, żeby mógł się do tego odnieść - mówiła podczas spotkania z Robertem Mazurkiem Ewa Czaczkowska, historyk dziennikarka, publicystka, pedagog i pisarka. 
Ewa Czaczkowska
Ewa CzaczkowskaFoto: Paweł Kula

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Ewa Katarzyna Czaczkowska jest dziennikarką i historykiem. W przez lata była związana z dziennikiem "Rzeczpospolita", obecnie wykłada w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Jest autorką m.in. książek  "Kościół XX wieku", "Kardynał Wyszyński", "Siostra Faustyna. Biografia Świętej", "Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego" (wspólnie z Tomaszem Wiścickim), "Bajki mariackie".

O papieżu już wszystko wiemy

Przez lata Ewa Czaczkowska śledziła pontyfikat Jana Pawła II i jak podkreśliła, ciągle jest to postać nieodkryta. Polacy jednak zdają się być już nasyceni papieżem. - Wydaje się wielu Polakom, szczególnie młodszemu pokoleniu, że wszystko o papieżu wiemy, bo uczyliśmy się w szkole - oceniła publicystka. - Spotkałam się z komentarzem: o nie, nie o papieżu to już wszystko mam. To jest chyba to, mamy w domu, albo u rodziców jest książka o papieżu Janie Pawle, więc już nie kupuję, nie czytam, nie interesuję się.

Nie na kolanach, ale dobrze

Zdaniem dziennikarki pisanie życiorysów świętych, jakby byli to ludzie nie dotykający ziemi, jest pomyłką. - To jest poza, dziwne zjawisko - stwierdziła pisarka. - Część biografii świętych jest pisana "na kolanach", a jak wiemy z życiorysu Jana Styki, malarza, sam Chrystus mu powiedział, żeby nie malował Go na kolanach, tylko: dobrze.

- Jest taka tendencja do lukrowania życiorysów, a ja uważam odwrotnie. Jeżeli pokażemy świętego jako kogoś bez wad, bez grzechu to ja, czytając taką biografię, pomyślałabym: to nie dla mnie - nie kryła Ewa Czaczkowska. - Jeżeli ktoś się rodził świętym to nie może być dla mnie wzorem, bo ja się świętą nie urodziłam, tak jak 99,9 procent ludzi na świecie.

Poczet trudnych przypadków

Tymczasem, nieciekawych przypadków w poczcie świętych nie brakuje... - Ks. Popiełuszko mówił fatalne kazania - mówiła Ewa Czaczkowska. - Jak przeczytałam jego kazanie z parafii w Ząbkach, przed 1980 rokiem, to przepraszam za słowo – to było żenujące. Ale coś się stało w tym 80. roku, to było działanie Ducha Świętego. On stał się na nowo kapłanem.

Nie tylko ks. Popiełuszko został postawiony w niewygodnych, choć rozwijających sytuacjach. Podobnie Stefan Wyszyński, dziś błogosławiony Prymas Tysiąclecia. - On nie chciał być biskupem - zaznaczyła nasza rozmówczyni. - I to właśnie pokazuje jego świętość, że mimo wszystko przyjął wolę Boga wobec swojego życia i zgodził się.

Moda na świętych

Życie religijne obfituje w zwroty i fascynacje, które można nazwać "modą". Obecnie, jedną z bardziej czczonych postaci jest św. Charbel, urodzony w 1828 roku libański duchowny maronicki, mnich i pustelnik, cudotwórca. - Wydaje mi się, że to jest proces, że jedni święci stają się modni, potem ta moda mija. Tu chyba nie ma powodu do zdziwień - tłumaczyła pisarka. - Święci są nam zadani na określony czas.


Posłuchaj
58:07 2022_05_14 11_59_59_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Ewa Czaczkowska gościem Roberta Mazurka (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Ewa Czaczkowska (historyk, dziennikarka)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

"Józef Wittlin to pisarz wrażliwości moralnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 22:00
- W tych esejach zwraca się do nas znakomity pisarz, stylista, ironista. Józef Wittlin imponuje umiejętnością spokojnego mówienia, którą bardzo cenił u Homera. To była wielka wrażliwość połączona ze spokojem, co sprawia, że to dobra lektura na trudny czas - mówiła na antenie Dwójki prof. Katarzyna Szewczyk-Haake, która opracowała dwutomowe wydanie książki "Orfeusz w piekle XX wieku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne prawdy o nas samych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 14:00
W audycji Iwona Rusek i Piotr Kofta sięgnęli po książki "Twoja kaczka jest moją kaczką" Debory Eisenberg w przekładzie Kai Gucio i Krzysztofa Majera oraz "Siódmy koń. Opowiadania zebrane" Leonory Carrington w przekładzie Michała Kłobukowskiego i Maryny Ochab.
rozwiń zwiń