REKLAMA

W więzieniu przeszłości i tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 13:00
Podczas kolejnego spotkania w "Czytelni" Piotr Kofta i Iwona Rusek zrecenzowali książkę Ishbel Szatrawskiej "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia" oraz "Matkę na obiad" Shaloma Auslandera w przekładzie Macieja Stroińskiego.
Okładki książek: Ishbel Szatrawska Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia oraz Shalom Auslander Matka na obiad
Okładki książek: Ishbel Szatrawska "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia oraz Shalom Auslander "Matka na obiad"Foto: mat. promocyjne

Shalom Auslander "Matka na obiad"

Głównym bohaterem "Matki na obiad" jest Siódmy Seltzer, mąż i ojciec, zatrudniony jako lektor w wydawnictwie. Dla niego "tożsamość to zawsze było więzienie, z którego chciał tylko uciec (...), z wiecznie się wydłużającej listy ciasnych cel więziennych, w których zamykano ludzi". Ale od tożsamości nie da się uciec. Co prawda Siódmy dawno zerwał ze swoją rodziną, ale gdy się dowiaduje, że jego matka umiera, nie ma wyjścia – jedzie.

Czym właściwie jest spuścizna rodzinna i społeczna? – pyta Shalom Auslander. – Jak bardzo determinuje nasze życie?

Ishbel Szatrawska "Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia"

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?

(opisy pochodzą od wydawcy)


Posłuchaj
30:21 2022_06_05 12_30_35_PR2_Czytelnia.mp3 W więzieniu przeszłości i tożsamości (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:15
- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:00
Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń