"A pamiętasz, mamo" i "Wojna 2022: Eseje, wiersze, dzienniki" - wojenne tragedie i ludzka empatia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 19:30
Kateryna Babkina "A pamiętasz, mamo" (przekład Bohdan Zadura) oraz Antologia "Wojna 2022: Eseje, wiersze, dzienniki" - te pozycje omówili w tym wydaniu "Czytelni" Małgorzata Szymankiewicz i jej goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Kateryna Babkina "A pamiętasz, mamo"

Młoda bohaterka trafia wprost z bombardowanego Kijowa do wiedeńskiego domu swojego ojca; towarzyszy jej dziecko, którego nie urodziła. Szuka swojego miejsca pomiędzy nieodczytanymi wiadomościami, nowymi ulicami i wspomnieniami z innego życia. To opowieść o błędach, które popełnia rzeczywistość, roślinach, które jednak nie wyrosły, pierwszej miłości i dorastaniu.

"A pamiętasz, mamo?" jest też przejmującym portretem ukraińskich uchodźców wojennych, niewypowiedzianych traum, które wracają w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

***

Antologia "Wojna 2022: Eseje, wiersze, dzienniki"

To antologia zawierająca teksty ponad czterdzieściorga ukraińskich autorów poświęcone rosyjskiej agresji na Ukrainę, pisane w schronach, okopach, w mieszkaniach bez prądu, na przejściach granicznych i w czasie alarmów bombowych.

W tomie znalazły się teksty między innymi Jurija Andruchowycza, Andrija Lubki, Serhija Żadana i Kateryny Babkiny, pokazujące nie tylko wojenne tragedie i cierpienie, ale także ludzką empatię i wspólnotę.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
28:26 2023_12_02 18_59_15_Dwojka_Czytelnia.mp3 "A pamiętasz, mamo" i "Wojna 2022: Eseje, wiersze, dzienniki" - wojenne tragedie i ludzka empatia (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 2.12.2023

Godzina emisji: 19.00

mo/kc

Czytaj także

"Łakome" i "Śmierć przychodzi nawet latem" - powieści o życiu i umieraniu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 19:30
W sobotnim wydaniu "Czytelni" rozmawialiśmy o dwóch powieściach, których głównym tematem jest odchodzenie, śmierć i żałoba po stracie najbliższych członków rodziny. Książki ocenili zaproszeni goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Reneta" i "Ciężar skóry" - postapokalipsa i baśnie dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 23:00
W audycji "Czytelnia" analizowaliśmy dwie pozycje rodzimych autorek - "Renetę" Barbary Klickiej oraz "Ciężar skóry" Małgorzaty Rejmer.
rozwiń zwiń