"Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 19:30
Na półce tego wydania "Czytelni" znalazły się dwie książki: Lucia Berlin "Witaj w domu" (tł. Dobromiła Jankowska) oraz John Maxwell Coetzee "Polak" (tł. Aga Zano). Rozmawiali o nich Małgorzata Szymankiewicz i jej goście Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki książek omawianych w audycji
Okładki książek omawianych w audycjiFoto: materiały promocyjne

Lucia Berlin "Witaj w domu" (tł. Dobromiła Jankowska)

"Witaj w domu" to migawki z prywatnego życia jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek. Dzięki nim możemy dostrzec źródło opowiadań, które przyniosły jej światową sławę, i wejść w świat Lucii Berlin - trzykrotnie wyjść za mąż, marznąć w nowojorskim mieszkaniu, zwiedzać z synkami wielkie muzea, dzielić się z poetą Edwardem Dornem rozterkami dotyczącymi własnej twórczości, zakochać się w Ringo Starze (mieć fryzurę na Beatlesa!), ponownie napełnić nadzieją zmęczone serce, w końcu zostać wyjątkowo popularną wykładowczynią Uniwersytetu Kolorado.

"Witaj w domu" to także fascynujący opis życia bohemy lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na amerykańsko-meksykańskim pograniczu i zapis przyjaźni z artystami poznanymi na różnych etapach życia, które Lucia Berlin pielęgnowała w listach.

John Maxwell Coetzee "Polak" (tł. Aga Zano)

Spotykają się w Barcelonie - polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie.

Kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi wibruje i iskrzy od niedopowiedzeń. Prowokuje pytania o to, skąd bierze się fascynacja, kiedy rodzi się namiętność, i wreszcie: czym jest miłość.

Jasny ton, klarowny, wyrazisty język i umiejętnie budowane napięcie sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. "Polak" to absolutny literacki triumf jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, laureata literackiej Nagrody Nobla.

[opisy pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
30:06 2024_02_03 18_59_13_PR2_Czytelnia.mp3 "Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 3.02.2024

Godzina emisji: 19.00

mo/kk

Czytaj także

"Rumowiska" i "Strużki" - jak trudno być sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 10:00
W tym wydaniu "Czytelni" literatura polska: Wit Szostak "Rumowiska" i Maria Halber "Strużki". O książkach rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Legendy" i "Zmierzchanie świata" - opowieści oparte na prawdziwych wydarzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 22:00
W tym wydaniu "Czytelni" literatura obca: Torgny Lindgren "Legendy" (tł. Tomasz Feliks) oraz Werner Herzog "Zmierzchanie świata" (tł. Małgorzata Łukasiewicz). O książkach rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta.
rozwiń zwiń