Powieści "Kornik" i "Walentynka" - głos skrzywdzonych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 10:00
Tym razem w "Czytelni" zaprezentowaliśmy dwie powieści, w których na pierwszy plan przebija się głos kobiet, szczerze i bez kompromisów mówiących o swojej złości i niezgodzie na męską dominację i przemoc. Były to następujące pozycje: Layla Martínez "Kornik" (tł. Maja Gańczarczyk) oraz Elizabeth Wetmore "Walentynka" (tł. Hanna Pasierska). Omówili je Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Kornik i Walentynka - okładki książek
"Kornik" i "Walentynka" - okładki książekFoto: mat. pras.

Layla Martínez "Kornik" (tł. Maja Gańczarczyk)

W rodzinnej siedzibie babki i wnuczki słychać głosy dobiegające spod łóżek i widać świętych ukazujących się na suficie. Stare ściany opowiadają o zaginięciach, których tajemnice pozostają nierozwikłane. Babka krąży po pokojach, rozmawiając z cieniami czającymi się w szafach i mrocznych zakamarkach. Z aresztu właśnie wróciła wnuczka. Jej zatrzymanie miało związek ze zniknięciem dziecka najbogatszej rodziny we wsi. To wydarzenie zmusza obie kobiety, by zmierzyły się z bolesną historią ukrytą w murach domu. Tytułowy kornik powoli toczy ich dusze i uruchamia zemstę skrzywdzonych przez patriarchat.

Powieść grozy Layli Martínez skrywa historię dziedziczonej traumy, konsekwencji wojny domowej w Hiszpanii i reprodukujących się przez pokolenia dziejów wyzysku i upokorzeń. Doskonale poprowadzona literacko, staje się bardziej namacalna niż niejeden reportaż.

***

Elizabeth Wetmore "Walentynka" (tł. Hanna Pasierska)

"Hej, Walentynko" – słyszy czternastoletnia Gloria 14 lutego 1976 roku. Dziewczyna wzrusza ramionami. Nic do stracenia, wszystko do zyskania, myśli. Wsiada do furgonetki nafciarza i zatrzaskuje za sobą drzwi.

Jej imię przez wiele lat będzie wisiało nad teksańskimi nastolatkami niczym przestroga, czego nigdy, przenigdy nie wolno im robić. Wszystkie mieszkanki Odessy, niezależnie od wieku, żyją tą sprawą, choć to nie pierwsza i nie ostatnia taka historia, o której szepcze się podczas codziennej krzątaniny. Tylko jedna kobieta, Mary Rose, postanawia zawalczyć w imieniu Glorii i ku niezadowoleniu sąsiadów zeznawać w sądzie przeciwko nafciarzowi. Obcy ludzie zaczynają wydzwaniać do niej w dzień i w nocy. Zniszczysz chłopakowi życie – mówią. – I to wszystko dla jakiejś Meksykanki.

Elizabeth Wetmore tworzy powieść, w której oddaje głos bezkompromisowemu chórowi kobiet, tak by po raz pierwszy mogły opowiedzieć swoją historię: o narastającej złości, niezgodzie na przemoc i próbach walki o własne marzenia.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
29:55 Dwojka_Czytelnia_2024_03_09-22-29-58.mp3 Powieści "Kornik" i "Walentynka" - głos skrzywdzonych kobiet (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 10.03.2024

Godzina emisji: 22.30

mgc

Czytaj także

"Reneta" i "Ciężar skóry" - postapokalipsa i baśnie dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 23:00
W audycji "Czytelnia" analizowaliśmy dwie pozycje rodzimych autorek - "Renetę" Barbary Klickiej oraz "Ciężar skóry" Małgorzaty Rejmer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bajka, Bajeczka" i "Gruby" - jak trudne jest dorastanie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 11:00
Barbara Sadurska "Bajka, Bajeczka" i Michał Michalski "Gruby" - to książki, o których tym razem rozmawialiśmy w "Czytelni". Na spotkanie zapraszała Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń