"Bajka, Bajeczka" i "Gruby" - jak trudne jest dorastanie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 11:00
Barbara Sadurska "Bajka, Bajeczka" i Michał Michalski "Gruby" - to książki, o których tym razem rozmawialiśmy w "Czytelni". Na spotkanie zapraszała Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Okładki książek omawianych w audycji
Okładki książek omawianych w audycjiFoto: materiały promocyjne

Barbara Sadurska "Bajka, Bajeczka"

"Bajka, Bajeczka" to portret dzieciństwa jako czasu, w którym uczymy się zadawania i przyjmowania bólu, na zawsze żegnamy się z przyjaciółmi, wrogami i jesteśmy bardzo, bardzo samotni. To także zaskakująca dystopia o świecie, w którym rządzi Kościół.

Barbara Sadurska prezentuje jeden z najbardziej przejmujących obrazów religijnego fanatyzmu i wynikających z niego konsekwencji, jakie znajdziemy w polskiej literaturze. Nauka chrześcijańskiej biologii jest obowiązkowa, ciało kobiet poddawane jest testom i torturom, dziewczynki boją się nawet kichnąć.

Opresja puka do drzwi bohaterów i nie da się przed nią ukryć. Jesteśmy w alternatywnej wersji lat osiemdziesiątych XX wieku. A może wcale nie? Może jesteśmy w przyszłości? A może to wszystko dzieje się tu i teraz?

Michał Michalski "Gruby"

Chłopięca przyjaźń, początki dorastania, społeczne wykluczenie i potransformacyjna rzeczywistość, w której trudno związać koniec z końcem.

Gruby albo Buła, jak nazywają głównego bohatera nawet kumple, wraca z wakacyjnego obozu organizacji paramilitarnej, na który posłała go babcia, by w końcu zrobić z niego mężczyznę. Udaje się to tylko częściowo. Chłopak zrzuca wprawdzie sporo nadprogramowych kilogramów, jednak w oczach otoczenia nie przestaje być Bułą. W dalszym ciągu jest obiektem drwin ze strony rówieśników i ofiarą różnego rodzaju przemocy, także fizycznej, i nieuchronnie przybiera z powrotem na wadze.

Gdy do klasy dołącza nowy kolega, o rok starszy Sebastian, życie Buły odmienia się na lepsze. Wraz z Mareczkiem, dotychczas jego jedynym przyjacielem, tworzą teraz nierozłączne trio. Przynajmniej dopóki nie pojawią się pierwsze narkotyki. 

"Gruby" to czwarta powieść Michała Michalskiego, ale pierwsza, która ukazuje się pod jego własnym nazwiskiem.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
30:15 2024_02_17 19_00_01_PR2_Czytelnia.mp3 "Bajka, Bajeczka" i "Gruby" - jak trudne jest dorastanie (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 19.00

mo/mgc

reklama

Czytaj także

"Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 19:30
Na półce tego wydania "Czytelni" znalazły się dwie książki: Lucia Berlin "Witaj w domu" (tł. Dobromiła Jankowska) oraz John Maxwell Coetzee "Polak" (tł. Aga Zano). Rozmawiali o nich Małgorzata Szymankiewicz i jej goście Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wściekłe suki" i "Noc szpilek". Mocna literatura z Meksyku i Peru

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 19:30
To była daleka literacka podróż, która dostarczyła wielu mocnych wrażeń. W "Czytelni" omawialiśmy książki "Wściekłe suki" Dahlii de la Cerdy (tłumaczenie Katarzyna Okrasko) i "Noc szpilek" Santiago Roncagliolego (tł. Tomasz Pindel).
rozwiń zwiń