"Dzień wyzwolenia" i "Kolczaste łzy" - wściekłe premiery made in USA

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 23:00
Tym razem w "Czytelni" wybraliśmy się za ocean, by porozmawiać o dwóch amerykańskich premierach: zbiorze opowiadań George'a Saundersa pt. "Dzień wyzwolenia" (w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego) oraz powieści S.A. Cosby'ego pt. "Kolczaste łzy" (tł. Jan Kraśko).
Okładki książek Dzień wyzwolenia i Kolczaste łzy
Okładki książek "Dzień wyzwolenia" i "Kolczaste łzy"Foto: materiały prom.

George Saunders "Dzień wyzwolenia"

Wywrotowe, głębokie, zabawne - opowieści zawarte w "Dniu wyzwolenia" to zdumiewające połączenie niepodrabialnego poczucia humoru, głębokiej empatii i pisarskiej bezkompromisowości. Bohaterowie Saundersa - testowani na wszelkie sposoby przez absurdalną i nierzadko okrutną rzeczywistość - stają się dla czytelnika zaskakująco swojscy i niepokojąco bliscy.

Dziadek i wnuczek, znajomi z pracy, dwie kobiety zakochane w tym samym mężczyźnie… Wszyscy oni ze swoimi marzeniami, lękami i traumami jest wyrazem naszych tęsknot, obaw i nadziei. Saunders bada granice wytrzymałości gatunku (i czytelnika) stawiając wnikliwą diagnozę współczesności. Osiąga to, co świadczy o rzadkim mistrzostwie – głęboko porusza, jednocześnie zachwycając literackim kunsztem.

S.A. Cosby "Kolczaste łzy"

Gdy pewnego dnia policja puka do drzwi Ike'a, ten podświadomie spodziewa się złych wiadomości. Jednak to, co słyszy, jest gorsze, niż mógłby sobie wyobrazić. Jego syn Isaiah został zamordowany. Sprawcy nie ujęto. Jest też druga ofiara – syn Buddy'ego Lee.

Ike'owi i Buddy'emu pozostaje tylko jedno: biblijna zemsta. Co innego mogliby zrobić dwaj mężczyźni, którzy zawsze grali według brutalnych reguł patriarchatu? Ruszają więc na polowanie i jeśli będą musieli, zostawią za sobą pożogę. Może w ten sposób okażą się lepszymi ojcami, niż byli za życia swoich dzieci?

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
29:49 Dwójka czytelnia 16.03.2024.mp3 Rozmowa o dwóch amerykańskich premierach: "Dniu wyzwolenia" George'a Saundersa i "Kolczastych łzach" S.A. Cosby'ego (Czytelnia/Dwójka) 

Książki omawialiśmy w audycji wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 16.03.2024

Godz. emisji: 22.30

pg/ans

Czytaj także

Przed koszmarami Lovecrafta nie da się uciec

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 05:40
Stephen King, który uważał Lovecrafta za swego mistrza, chciał kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny. Gdy jednak spróbował je sobie wyobrazić, przeraził się tak bardzo, że porzucił ten pomysł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cormac McCarthy. "Pisarz niesłychanie ponury"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 05:51
- Cormac McCarthy jest twórcą, którego czytanie przynosi nam niebywałą satysfakcję, nawet jeśli jest to satysfakcja smutna, ponieważ zmusza nas do myślenia o naszym miejscu w tym pustym wszechświecie - mówił w audycji Polskiego Radia pisarz i dziennikarz Piotr Gociek.
rozwiń zwiń