REKLAMA

"Zimowe królestwo" 70 lat po premierze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 14:41
W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy o przełożonej przez Jacka Dehnela prozatorskiej książce znakomitego brytyjskiego poety Philipa Larkina.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Zimowe królestwo" Philipa Larkina i "Zaginiony" Egona Hostovský'ego (Czytelnia/Dwójka)
Larkinowskie Zimowe królestwo pojawiło się na polskim rynku w siedemdziesięciolecie pierwodruku. Na zdj. fragm. okładki książki
Larkinowskie "Zimowe królestwo" pojawiło się na polskim rynku w siedemdziesięciolecie pierwodruku. Na zdj. fragm. okładki książki Foto: Biuro Literackie/mat. prom.

Oparta na kontrastach trójdzielna konstrukcja opowieści "Zimowe królestwo" jest jak potrzask, w którym znalazła się główna bohaterka Katherine. Opis jednego dnia z życia dziewczyny – mroźnego, pełnego dziwnych zbiegów okoliczności, które jednak nie tyle rozpraszają monotonię uchodźczego losu, ile czynią ją bardziej przygnębiającą – zostaje przedzielony reminiscencją z wakacji, które bohaterka spędziła w gościnie u angielskiej rodziny, w czasie, gdy świat nie był rozdarty wojną, w królestwie panowało upalne lato, a samą Katherine przepełniała młodzieńcza nadzieja. (materiały prasowe wyd. Biuro literackie)

zaginiony.jpg

W audycji mówiliśmy także o książce "Zaginiony" Egona Hostovský'ego. To powieść szpiegowska pokazująca, jak wyobcowany jest człowiek z społeczeństwie zdominowanym przez totalitarną ideologię. Wydany w 1951 roku w USA "Zaginiony" sprzedał się w czteromilionowym nakładzie i do dziś pozostaje jedną z najciekawszych czeskich powieści XX wieku. (materiały prasowe wyd. Książkowe Klimaty)

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 4.03.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/mz


Czytaj także

Śledztwo w sprawie "Śledztwa". Co łączy Saera z Lemem?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 17:00
– Czytając ten kryminał, miałem w głowie książkę Stanisława Lema o tym samym tytule. Podobnie jak w przypadku argentyńskiego pisarza, jest to powieść, która również wykorzystuje schemat kryminału, żeby opowiadać o czymś zupełnie innym – zauważył w Dwójce Piotr Kofta, opowiadając o książce "Śledztwo" Juana José Saera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nostalgia" Cărtărescu. "Wór ze wszystkim, co było na warsztacie"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Ta książka nosi wszystkie wady zbyt ambitnych debiutów. Stanowczo tu za dużo słów - mówił Piotr Kofta o zbiorze opowiadań Mircei Cărtărescu "Nostalgia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Posmysz w prozie i wywiadzie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 13:00
W audycji "Czytelnia" rozmawialiśmy się wznowionej niedawno powieści "Wakacje nad Adriatykiem" oraz wywiadzie rzece z Zofią Posmysz pt. "Królestwo za mgłą".
rozwiń zwiń