"Świństwo (Truizmy)" i "Norma" - dwa feministyczne manifesty

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 16:04
W audycji mówiliśmy o książkach dwóch autorek: Francuzki Marie Darrieussecq i Finki Sofi Oksanen.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Świństwo (Truizmy)" Marie Darrieussecq i "Norma" Sofi Oksanen (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

fuentes_1200.jpg
Debiut Fuentesa, czyli przepis na literaturę latynoamerykańską

Napisane w 1996 roku "Świństwo" to dziś już klasyka literatury feministycznej; książka przyniosła Marie Darrieussecq sławę i została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków. Autorka wykracza poza ramy powieści realistycznej i opowiada o pewnej metamorfozie. Pyta o kondycję kobiety w świecie owładniętym żądzą przyjemności i rygorystycznie pojmowanego piękna. A także o to, czy ciało, będące przedmiotem opresji, może stać się narzędziem wyzwolenia.

Z kolei wydana niedawno "Norma' to mistrzowskie połączenie realizmu magicznego, feministycznego manifestu i mrożącego krew w żyłach thrillera. Z powieści Sofi Oksanen wyłania się obraz rzeczywistości pozornie odległej, ale niepokojąco znajomej. Kiedy jej matka ginie pod kołami pociągu, Norma przeczuwa, że nie był to zwykły wypadek. Choć z trudem porusza się w labiryncie kłamstw i mistyfikacji, z każdym krokiem odkrywa przerażającą prawdę. Czy jej też zagraża niebezpieczeństwo? Czy jak jej poprzedniczki trafi do piekła kobiet? Czy czeka ją los gorszy niż śmierć?

***

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magda Mikołajczuk (Program Pierwszy Polskiego Radia), Piotr Kofta (krytyk literacki)

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 12.30

materiały prom./pg/mko

Czytaj także

"Szczeliny istnienia". Książka tak samo aktualna jak 25 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 18:05
- To książka niezwykła i uniwersalna. Mimo 25 lat od napisania jest to rzecz, którą dziś czyta się tak samo aktualnie jak wówczas. Wielka literatura i wielka filozofia mają to do siebie, że się nie starzeją, bo dotyczą spraw zawsze aktualnych - mówił w Dwójce Tomasz Stawiszyński, autor wstępu do najnowszego, 4. wydania głośnej książki Jolanty Brach-Czainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Varga: cały Budapeszt jest powieścią

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:20
- Kiedy zrodził się w mojej w głowie pomysł na bohaterów: trudna miłość mężczyzny i kobiety, wtedy już wszystko gładko poszło - mówił Krzysztof Varga o pracy nad swoją nowo wydaną książką "Sonnenberg".
rozwiń zwiń