Dlaczego widły nigdy nie są pojedyncze

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 19:00
W cyklu "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wyrazach, które występują tylko w liczbie pojedynczej lub - tylko w mnogiej.
Audio
  • Dr Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec o wyrazach, które występują wyłącznie w liczbie pojedynczej lub mnogiej (Dwójka/Nasz język współczesny)
Rzeczownik widły występuje pod względem formalnym jedynie w liczbie mnogiej, mimo znaczenia liczby pojedynczej (zdj. ilustracyjne)
Rzeczownik "widły" występuje pod względem formalnym jedynie w liczbie mnogiej, mimo znaczenia liczby pojedynczej (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Bohaterami audycji były zatem rzeczowniki zwane singularia tantum (np. odzież, miłość, szlachta) oraz pluralia tantum (np. chrzciny, drzwi, widły).

***

Tytuł audycji: "Nasz język współczesny"

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Goście: dr Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec (językoznawcy)

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mg

Czytaj także

Spolegliwy mężczyzna robi językowe psikusy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 16:00
– Obcokrajowcy uczący się języka polskiego nie są w stanie przez długi czas tego zrozumieć, bo to zupełnie nielogiczne – mówiła dr Agata Hącia o pewnym gramatycznym figlu polszczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z kulturą mówić o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:00
– Losy słów, które odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, są skomplikowane. Ich dawne znaczenia dziś uchodzą za negatywne – mówił prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiosną brzmi w trzcinie?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:00
W "Naszym języku współczesnym" rozmawialiśmy o nazwach wiosennych ptaków i owadów. A naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karabela z bakaliami. Polska egzotyka językowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:30
Najdawniejszymi śladami egzotycznych języków w polszczyźnie są słowa orientalne, przede wszystkim tatarsko-tureckie. Niektóre z nich mają ciekawą historię.
rozwiń zwiń