Jak babcię kocham! Język polski o naszych dziadkach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 18:00
- "Baba" pierwotnie oznaczało "mama matki" albo "mama ojca", ale właściwie dzisiaj nie funkcjonuje. Gdybyśmy powiedzieli o swojej babci "baba", mogłoby to zostać odebrane jako trochę obraźliwe. Ale małe dzieci od tego zaczynają - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Prof. Ewa Rudnicka.
Audio
  • Prof. Ewa Rudnicka o słowach "baba" i "dziad" (Nasz język współczesny/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ruslan Huzau

Prof. Ewa Rudnicka wyjaśniła, że słowo "baba" sięga jeszcze czasów prasłowiańskich i praindoeuropejskich. Jest też charakterystyczne dla języka dziecięcego. Ich najstarsze, pierwotne znaczenie to "kobieta dojrzała" bądź "matka matki lub ojca". - Niektórzy etymologowie uważają, że znaczenie "kobieta dojrzała" było pierwotnym. Inni dowodzą, że jednak "matka matki" albo "matka ojca" było pierwszym. Ale możliwe, że funkcjonowały równolegle i niezależnie od siebie - mówiła językoznawczyni.

Słowo "dziad" również jest bardzo stare i jak opowiadała prof. Rudnicka, oznaczało głowę rodu, albo ojca matki lub ojca ojca. - W języku odtwarzanym występowało w postaci "dedo". "Dziad" w znaczeniu "ojciec matki" i "ojciec ojca" jeszcze może się pojawiać w tekstach. Wtedy ma to charakter podniosły albo przestarzały, mówimy zresztą "z dziada pradziada". "Dziad" zaczął znikać dopiero w XVII wieku i wtedy pojawił się "dziadek" - mówiła ekspertka.

Regulamin konkursu "Nasz język współczesny"

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 17.30

am/jp

Czytaj także

Skąd wywodzi się Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:31
W te dwa dni okazujemy babciom i dziadkom wyjątkową wdzięczność za nauki, troskę, opiekę, a przede wszystkim za ich obecność. Mali wnukowie zapraszają dziadków na przedstawienia szkolne i wręczają laurki, a starsi składają życzenia, przynoszą kwiaty i upominki. Skąd się wzięły te tradycje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współcześni dziadkowie. Jacy są?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 13:07
Z okazji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka w "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak ich wizerunek zmienił się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. 
rozwiń zwiń