Miłosz Brzeziński: Slow TV ma szansę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 09:00
Oglądanie tego, co widzą za oknami pasażerowie jadącego pociągu w czasie rzeczywistym? Panie, szydełkujące przez osiem godzin? To niektóre hity nowego wynalazku Norwegów - tzw. Slow TV, czyli "niespiesznej telewizji", celebrującej upływ czasu.
Audio
  • Czy Slow TV ma szansę sprawdzić się w Polsce? - rozmowa z Miłoszem Brzeziński, (Czwórka/Poranek OnLine)
Czy Slow TV mogłaby przyjąć się w Polsce?
Czy Slow TV mogłaby przyjąć się w Polsce?Foto: Glow Images/East News

W Norwegii to prawdziwy hit. Slow TV to telewizja, w której oglądać możemy przez wiele godzin człowieka tę samą, monotonną, powtarzającą się czynność. - Norwegowie i Skandynawowie są geograficznie blisko nas, ale mentalnie naprawdę niespecjalnie - mówi psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. [ Dlatego to, co sprawdza się u nich niekoniecznie musi przyjąć się także w Polsce.

Poza tym, jak przyznaje Miłosz Brzeziński, problem leży także głęboko w mentalności naszych rodaków. - U nas wszystkie "odgórne" pomysły na dzień dobry traktuje się jako złe. A w Skandynawii, jako dobre - mówi Brzeziński w "Poranku OnLine". - To byłaby przeszkoda nie do przebycia. Poza tym, choć ludzi kręci adrenalina, nie da się cały czas być pod jej wpływem.

Miłosz
Miłosz Brzeziński w Czwórce/fot. W.Kusiński

Okazuje się, że idealna długość wywiadu w mediach to 3,3 minuty. - Z jednej strony nasze mózgi lubią sobie budować struktury, więc to, że czas jest ograniczony, nam odpowiada, ale z drugiej przyprawia nas to o… depresję - tłumaczy Brzeziński. - Bo w krótkim czasie otrzymujemy zbyt dużo, zbyt błahych informacji. Nasz mózg zastanawia się, o co chodzi, a tymczasem kończy się rozmowa. To jak opowiedzenie dowcipu bez pointy.

(kd)

Czytaj także

Telewizja publiczna w USA: zero reklam i "Ulica Sezamkowa"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 08:40
Duża dawka inteligentnej telewizji, programy odstające jakością od programów głównych stacji komercyjnych, czyli teatr, filmy oskarowe i programy informacyjne realizowane na bardzo wysokim poziomie – tak scharakteryzował media publiczne w audycji "Pod Lupą” dr Tomasz Płodowski amerykanista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy kojarzą męskie duety filmowe. A co z kobietami?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 14:20
- Odnoszę wrażenie, że kobiece duety są niedopieszczane przez kino. Też przez to w jakich gatunkach i jakich konwencjach się pojawiają. Sztandarowym przykładem jest kino sensacyjne, z uwzględnieniem podgatunku kina policyjnego - twierdzi Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryga - Europejska Stolica Kultury 2014 z nową walutą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:00
Od 1 stycznia Ryga będzie jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury. Jej mieszkańców z nowym rokiem czeka też zmiana waluty - Łotwa dołącza do strefy euro.
rozwiń zwiń